Jak to bude s otcovskou dál, když o ni není zájem?

S novým rokem přišlo v platnost mnoho nových změn a záležitostí. Například jsme se dočkali vyššího nemocenského. Kromě toho od prvního únorového dne můžeme požádat o takzvanou otcovskou poporodní péči, kterou mohou využít novopečení tatínkové, kteří chtějí strávit co nejvíc času s novorozeným miminkem. Ministerstvo zdravotnictví si myslelo, že o otcovskou poporodní péči bude vážně zájem, jenže zájem po několika měsících fungování není tak velký, s jakým se počítalo. Co je důvodem? Možná to, že se ještě otcovská poporodní péče ještě nevryla do paměti.

Otcovskou poporodní péči, tedy zkráceně otcovskou dovolenou, si mohou vzít novopečení tatínkové během prvního šestinedělí po narození miminka. Mohou tak pomoct novopečené mamince s ratolestí během prvních dnů, které jsou vždy nejnáročnější. Jedná se o sedmidenní dovolenou, o níž však není zájem tak velký, jak se předpokládalo.

Víte, jak si o otcovskou dovolenou zažádat?

Nyní se dostáváme do kruhu spekulací. Proč není o otcovskou dovolenou takový zájem, jaký by měl být? Možná je to proto, že se otcovská poporodní péče ještě nevštípila do našich myslí, ještě se tak nerozšířili mezi lidmi. Druhým důvodem může být to, že pánové nevědí, jak o otcovskou poporodní péči požádat.

Je to zcela jednoduché, funguje to naprosto stejně jako u běžného nemocenského pojištění. Zaměstnanci otcovskou dovolenou tedy uplatňují u svých zaměstnavatelů. Všechny případné žádosti jsou podávány až po uplynutí otcovské dovolené, tedy až po sedmi dnech.

Je však nutné, aby se tatínkové podíleli na nemocenském pojištění – tedy jinými slovy, musí odvádět pojistné na sociální zabezpečení.

Kolik zatím bylo vyplaceno otcovských dovolených?

O otcovskou dovolenou si mohou tatínkové požádat od letošního února. Zatím vylo vyplaceno 480 žádostí, a to v celkové výši 2,3 milionů korun.