Jak bojovat proti inflaci

Nepřijít o finance kvůli inflaci chceme všichni. Každý pro to dělá jiná opatření. Někdo si schovává peníze pod matraci, další je ukládá na spořicím účtu, jiný spíše zase řeší životní pojistky. Která varianta je ale nejlepší a díky které pak o své peníze skutečně nepřijdete, vám zkusíme osvětlit. Nejhorší boj proti inflaci, který je současně nejméně účinný krokem, je schovávat si peníze pouze pod polštář, nebo si je v současné době ukládat na běžném neúročeném účtu. I když to na první pohled vypadá, že takto o své peníze nepřicházíte, kvůli inflaci totiž postupně vaše peníze ztrácí svou hodnotu. S peněz, které máte nyní uložené pod matrací, si za rok koupíte mnohem méně věcí, než si pořídíte nyní. Také je třeba myslet na náhodné zloděje. Tomuto způsoby úschovy peněz se raději do budoucna vyhněteobloukem.

Lepší možnost a slabé výsledky

Důvěřovat svému spořicímu účtu je dnes pošetilé. I když je chvályhodné, že nenecháváte své peníze jen tak ladem, pořád nejde o tu nejlepší možnost, jak své penízezhodnotit, aby neztratily časem svou hodnotu právě kvůli inflaci. Na klasických spořicích účtech u ž dnes není žádný úrok, který by stál za řeč. I když se vám alespoň částečně vaše peníze úročí, je pořád ta zatracená inflace o krok před vámi. Nejlepší a nejvýhodnější možnost, jakou můžete dnes zvolit je efektivní investice. Zhodnotit své peníze a nepřijít o ně působením času, lze třeba pomocí stavebního spoření.

Stavební spoření

Díky vysokým úrokům a zejména státní podpoře, což jsou výhodné podmínky s velkým zhodnocením, je právě tou nejlepší možností. I tato varianta má své ale. Oproti všem ostatním zmíněným možnostem, jako je ona úschova pod polštář, nebo peníze na běžném nebo spořicím účtu, má tento způsob úschovy nejnižší likviditu. To v praxi znamená, že nemáte peníze okamžitě k dispozici, když je zrovna potřebujete. Musíte si o ně říci opravdu dostatečně dlouho dopředu. Pokud je ale toto omezení pro vás zatím akceptovatelné a snadno se přes něj přenesete, zhodnotíte své úspory a mnohdy těžce vydělané peníze tím v současnosti nejvhodnějším způsobem a nadcházející inflaci nedáte sebemenší šanci.