Jak fungují P2P půjčky

Pokud si chcete půjčit peníze od jiných lidí, nemusíte hned žádat známé o pochybnou půjčku na směnku, protože existují mnohem lepší způsoby, a navíc se zajímavými úrokovými sazbami. Jde o takzvané P2P půjčky, kdy se na cílovou částku skládá rovnou několik investorů, kterými se můžete stát i vy sami.  

Lidé si půjčují navzájem 

U P2P půjček nenajdete banku či jiného jednoho nebankovního poskytovatele. Na cílovou částku úvěru se totiž skládá hned několik lidí. Tím, že si chcete půjčit, dáte někomu příležitost pro zhodnocení peněz. A když se chcete stát investory, nabídnete v podstatě pomocnou ruku vybraným žadatelům o půjčku. Zkrátka jde o zajímavou a oboustranně výhodnou symbiózu, jak vyřešit půjčku elegantně a většinou i poměrně levně.  

Vše probíhá přes přehledný online portál 

Aby byl celý postup jednoduchý, probíhá vše přes jeden online portál. Zde jsou k dispozici poptávky žadatelů o úvěr a vybraní investoři se mohou rozhodnout, jestli půjčku zafinancují. Na jednom místě tedy najdou vše potřebné obě strany. Žadatel jasně vidí, jak postupuje sbírání prostředků pro pokrytí celé částky a investor má přehled o splátkách, nových nabídkách a procentuálním zhodnocení. Dobrou zprávou je, že i vyřízení této půjčky je poměrně jednoduché, rychlé a často překvapí i zajímavě nízká úroková sazba. Navíc jde o neúčelovou půjčku, kdy je možné peníze využít naprosto na cokoliv.  

Ideální pro investory i žadatele 

Model, kdy si lidé půjčují peníze od jiných běžných lidí je výhodný pro obě zúčastněné strany. Investoři se mohou dostat k zajímavému zhodnocení svých peněz s poměrně nízkým stupněm rizika díky podmínkám portálu, přes který půjčky probíhají. Žadatelé o půjčku navíc většinou mohou získat nižší úrokovou sazbu v porovnání s úvěrem z banky či od většiny běžných nebankovních poskytovatelů.