Jak ochránit peníze před krizí? Zajímavou možnost nabízejí nemovitostní fondy DRFG

Komerční nemovitosti jsou zatím přehlíženou, ale významnou investiční příležitostí, tvrdí hlavní ekonom CZECH FUND Lukáš Kovanda. Právě na komerční nemovitosti cílí značka podílových fondů CZECH FUND, spadající do investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka (drfg.cz a drfg-finance.cz)

Ekonom Kovanda jmenuje výhody, které komerční nemovitosti bez diskuzí oproti jiným investičním nástrojům mají. Podle něj se lépe potýkají s výkyvy v ekonomice a v dlouhodobějším časovém horizontu mají relativně stabilní výnos. Oproti nim třeba akciové fondy, ale i dluhopisy nebo například zlato v loňském roce propadaly, zatímco nemovitosti svoji hodnotu stále zvyšovaly. Kovanda také upozorňuje, že ani v době krize před deseti lety se nic významného v případě komerčních nemovitostí nedělo. Ty totiž dopady krize překonaly celkem rychle. Dramaticky se až na výjimky nepropadl ani celý segment komerčních nemovitostí.

Dlouhodobé a stabilní zhodnocení vykazují nemovitostní fondy DRFG 

Tuto stabilitu retailových parků a nákupních zón jasně dokazuje vysoká obsazenost, ale také dlouhodobé nájemní smlouvy. Ty jsou uzavírány v průměru až na pět let a v případě obchodních řetězců dokonce na více než dekádu. Právě obsazenost a smlouvy investorům mohou garantovat stabilní a dlouhodobý výnos, který je samozřejmě podmínkou pro zhodnocování celého fondu. 

Na rozdíl od investičních bytů mají podílové nemovitostní fondy další výhody. Šetří investorům čas a také se vyvarují řadě problémů, které s pronajímáním bytů souvisí. Nemusejí se hledat nájemníky, pak se také starat o údržbu nebo rekonstrukci bytu. Pravidlem je i výnosnější investice, a to zejména v době zpomalení ekonomiky. V případě podílových nemovitostních fondů je například riziko, že nájemce nebude platit nebo z nemovitosti odejde, rozloženo do více nemovitostí. Další výhodou je na rozdíl od jiných investic také možnost pojištění nemovitostí proti vandalismu nebo povodním.