Jak se určují kurzy měn?

Nezáleží na tom, jestli zrovna cestujete nebo jste se rozhodli investovat do nějaké zahraniční měny. Devízy, respektive kurzy měn jsou pro vás klíčovým zjištěním. Ve směnárně vám však jen zřídkakdy řeknou, jak konkrétně dané kurzy určují. Někdy to ani sami neví a orientují se podle posledních informací České národní banky. Kurzy měn jako takové jsou ovlivňovány řadou ekonomických faktorů a ekonomika se v nich takzvaně zrcadlí. A na to je třeba pamatovat vždy, když nad kurzem měn kroutíte hlavou.

Dnes to není o barteru

Když se podíváme do minulosti, s kurzy měn problém nebyl. Lidé totiž neměli nic takového, čemu dnes říkáme bankovky. Ve středověku byl aktuální barter, ale ten dnes z běžného života prakticky zmizel. Výměna zboží zkrátka a dobře není atraktivní, naopak se dnes jedná spíše o nevypočitatelný nástroj, kde by zisk nebyl zrovna patrný.

TIP: Aktuální kurz měn najdete na: https://www.citfin.cz/kurz-men/

Do hry se však postupně dostaly drahé kovy, které můžeme brát za takové předchůdce mincí a bankovek, jak je dnes známe. Po dlouhou dobu zůstávalo zlato jako základ přepočtu pozdějších národních platidel, dnes však nemá na kurzy měn vliv. Ten, kdo tvrdí, že na měny se musíme dívat přes zlaté kukátko se tedy mýlí.

Každá měna má své hodnoty

Na kurzy měn má vliv celá spousta faktorů. Každá měna má dokonce své pevné hodnoty vyjadřované ekonomickou hodnotou státu. Jak tedy bylo naznačeno, měny kurzů se odráží na ekonomické situace, respektive v měně kurzu se ekonomika zrcadlí.

Kurzy měn jsou stanovovány Českou národní bankou, která se odráží od mnoha faktorů. Mezi ně patří samozřejmě inflace, ale také ceny energií a dalších surovin, dále také stav platební bilance a další.

Pokud budete chtít s měnami obchodovat, orientujte se tedy výhradně přes kurzy České národní banky. Ta zrcadlí kurzy koruny vůči prakticky všem světovým měnám.