Jak ušetřit na jídle

Pokud je váš rodinný rozpočet napjatý a vy hledáte způsoby, jak snížit náklady rodiny, určitě vám jako první přišla na mysl úspora za jídlo. Právě na jídle lez totiž ušetřit poměrně snadno, aniž by člověk musel strádat. Je potřeba si jen osvojit několik základních principů. 

Vařte doma 

Obědy, káva, dezerty. Byli jste zvyklí konzumovat tato jídla v restauracích či kavárnách? Pak můžete snadno ušetřit i tisíce měsíčně. Jestliže začnete vařit obědy pro celou rodinu doma, ušetříte tisíce. Navíc si můžete snadno přizpůsobit menu i velikost porcí a třeba vás i společné rodinné vaření začne bavit. Podobně když vyměníte denní šálek kávy z kavárny za tu domácí, úspora dosáhne několika stokorun měsíčně. 

Plánujte 

Plánování lze pro úsporu financí za jídlo využít hned v několika směrech. Jednak můžete začít plánovat jídelníčky a tím zamezit zbytečnému nadbytečnému nákupu potravin, které nepotřebujete. Dále můžete také plánovat samotné jídelníčky podle aktuálních slev a akcí v obchodech, takže ušetříte za suroviny (které si můžete uchovat v mrazáku i na příště). Navíc když si naplánujete jednotlivá jídla dne, včetně svačin, vyhnete se jezení snacků, které nezasytí, ale významně zasáhnou rozpočet.   

Připravujte jídlo na více dní 

Ať už se chystáte připravovat moučník, nebo vařit oběd, vždy ušetříte více, pokud připravíte jídlo ve větším množství. Nadbytky můžete uchovávat v lednici, využít k večeři, nebo případně i zamrazit, pokud to druh jídla umožňuje. 

Volte levná jídla 

Logické je při nákupu potravin také volit levnější suroviny a jídla. Rozhodně to ale neznamená, že byste měli nakupovat nekvalitní potraviny. Naopak, pokud sáhnete po zdrojových surovinách a vyhnete se předpřipraveným polotovarům, budete jíst zdravěji i levněji. Naučte se doma připravovat například pomazánky, péct vlastní pečivo, vyrábět domácí nanuky, marmelády, sirupy či jogurty nebo třeba porcovat kuře. To vše vám ušetří značnou část nákladů každý měsíc.