Jaké jsou charakteristické rysy mikropůjček a jejich úskalí?

Něco se vám rozbije v domácnosti a nevyplatí se oprava spotřebiče, je nutné koupit nový. Před podobné situace můžete být postaveni docela často. Váš rodinný rozpočet ale nepočítá s těmito výdaji. Nemáte-li potřebné finanční rezervy, sáhnete po půjčce. Kde ale hledat vhodné půjčky a podle čeho je vybírat?

Peníze získáte rychle

Potřebujete-li pokrýt drobnější nečekané výdaje, zpravidla budete hledat v segmentu mikroúvěrů v řádu několika tisíc, na které se specializují hlavně nebankovní společnosti. Jakými rysy se tyto druhy půjček vyznačují?

  • Veškerá administrativa spojená s těmito půjčkami se dá řešit online z domova pomocí internetu. Odpadá tedy docházení na pobočku.
  • Proces sjednání úvěru je velmi rychlý. Prvním kontaktem je zpravidla internetový formulář, kde zadáte své požadavky, tedy výše úvěru, termín splatnosti a osobní údaje. Následuje posouzení vaší žádosti, kdy se řádově do několika minut dozvíte, zda vaše žádost byla schválena. Obvykle se vše parafuje SMS kódem zaslaným na váš mobilní telefon.
  • Schválení zjednodušuje a zrychluje skutečnost, že většina společností nenahlíží do registru dlužníků.
  • Peníze dostanete na svůj účet velmi rychle zpravidla už do několika minut. Velká část nebankovních společností má účty u všech velkých bank, takže se jedná o vnitrobankovní převod, který probíhá velice rychle.

Musíte počítat s vrácením

Na první pohled se zdá, že jsou nebankovní půjčky výhodné, ovšem zdání klame. Na co dát pozor při jejich sjednávání? Berte v úvahu hlavně skutečnost, že se jedná o celkem velkou sumu, kterou u mikroúvěrů musíte splatit v krátkém časovém úseku. Například si půjčíte 5000 Kč na 30 dní. Potom musíte v rozpočtu kalkulovat s tím, že je třeba tuto částku splatit, což nemusí být jednoduché, například je-li váš čistý příjem 20 000 Kč, tvoří tato suma čtvrtinu. Podstatné je vybrat si půjčku s co nejnižším RPSN.