Kde mohou podnikatelé sehnat úvěr a co má podíl na získání úvěru?

Podnikatelé nemají vždy dostatek peněz, které by mohli investovat do rozrůstajícího se byznysu nebo do začátku podnikání. Peníze jsou však i v podnikání velice důležité a je opravdu třeba, aby byly k dispozici, jinak může firma klidně i dlouhodobě stagnovat. Nabízí se však otázka, kde peníze sehnat, když je jedna kapsa prázdná a druhá vysypaná? 

Jednou z možností, jak získat peníze, je sehnat si sponzora. Jenže shánění sponzora může být něco, co se může opravdu protáhnout. Je třeba vypracovat podnikatelský plán, který by přiblížil sponzorům to, jaký máte plán s daným byznysem. Navíc na shánění sponzora si můžete vymezit dostatečný čas, protože obepisování není zrovna nic, co byste stihli za pár minut.  

Pokud však nemáte čas na obepisování potencionálních sponzorů, nabízí se otázka, kde peníze sehnat. Odpovědí mohou být i banky, které poskytnou takzvaný podnikatelský úvěr.  

Kdy mohou podnikatelé požádat o úvěr od banky? 

Banky však mají specifická pravidla, která se týkají poskytování úvěru podnikatelům. Nepůjčují peníze nikomu ze začátečníků, právě naopak – půjčují až těm, kteří na podnikatelském trhu už nějaký ten pátek působí. Vždy je pro ně klíčové to, aby byl schopen podnikatel doložit alespoň jedno daňové přiznání za uplynulý rok, v němž by byly prokazatelné příjmy a vystavené faktury, případně příjmy plynoucí z podnikání.  

Výše příjmů rozhoduje o bonitě podnikatele, což je pro banky opravdu klíčové. Pokud nemá podnikatel dostatečný příjem, není pro banku bonitní, tudíž podle banky není schopen splácet a žádost o úvěr je tedy zamítnuta.  

Co má podíl na udělování úvěru? 

Máte možnost dát do zástavy nějakou nemovitost? Pokud ano, v tom případě je zde velká pravděpodobnost, že vám bude úvěr schválen. Možnost dát do zástavy nějakou nemovitost má taky podíl na udělování, respektive získání úvěru.