Nízký plat tam, kde by neměl být – chybí pečovatelé

Zaměstnání a nedostatek pracovní síly – to je aktuální problém, který už nějaký ten pátek sužuje Českou republiku. Nezaměstnanost je sice jedna z nejnižších vůbec, ovšem bohužel zaměstnanci mají práci nyní především díky sezonním pracím, které jsou nyní v kurzu. Právě díky nim nezaměstnanost tak poklesla. Ostatně v mnoha společnostech chybí lidi. Tato situace se výrazně projevuje na chodu mnoha společností, které z ničeho nic začaly vykazovat opravdu vysoké ztráty, které si nemohou dovolit. Musí se snažit akutně hledat nějakou pracovní sílu, protože jinak mohou snížit jejich výrobu, což nebude zrovna to nejlepší, co mohou udělat, protože právě snížení jejich výroby je nedokáže utáhnout jakožto společnost. Pokud jsme zaměstnavatel, hledáme ty nejrůznější možnosti, jak si vlastně zachránit své podnikání, i když to není zrovna lehké. Dokonce jsme se rozhodli zaměstnancům přidat, ale pořád je to nedokázalo udržet, jak jsme si představovali.

Nízký plat zůstal v nejedné profesi

Řada podnikatelů a zaměstnavatelů se ovšem nerozhodla zvýšit platy, proto se není čemu divit, když právě ony se nyní potýkají se ztrátami a možným bankrotem. V Česku však akutně nechybí jenom pracovníci automobilového průmyslu, dělníci, ředitelé nebo IT specialisté, ale především pečovatelé pro seniory a postižené. Právě v této profesi konkrétně ne a ne zvednout plat, proto se řada takových odborníků stáhne a rozhodne se začít ve zcela jiné profesi, kde jim nabídnou více peněz.

V Česku se však stále tento nedostatek zvyšuje, což je velmi špatné, protože senioři a postižení potřebují pomoc čtyřiadvacet hodin denně. Chybí u nás přes tisíc zaměstnanců v tomto oboru. Lidé do této profese nechtějí, protože nechtějí za tak drobné peníze starat se o jiné lidi. Většinou jim vadí hygienické povinnosti, které jsou však součástí jejich pracovních podmínek. Díky malému platu se málokterým zaměstnavatelům daří držet své zaměstnance tam, kde jsou. Ale přece jenom je to jen málo, většina pečovatelských domů shání neustále pracovní pomoc.