Nejčastější chyby začínajících investorů

V době, kdy se spousta lidí chystá nakoupit investiční zlato či investiční stříbro, nemovitosti nebo akcie, aby zhodnotili své úspory a ochránili je před inflací, je vhodné sledovat trh a jeho vývoj. A také se poučit z nejčastějších chyb, které udělali investoři před vámi a které je stály spoustu času i peněz.

6 věcí, které můžete dělat jinak

První častou chybou je nákup náhodných aktiv bez jakéhokoliv plánu. Proto si vždy určete jasnou strategii a ze začátku se jí držte, dokud se na investičním trhu nebudete cítit jako ryba ve vodě. Nikdy však neinvestujte víc, než si můžete dovolit ztratit, a své investice diverzifikujte.

Když akcie nebo jiné investice začnou klesat, mnoho nováčků podléhá panice a snaží se je co nejdříve prodat, aby se vyhnuli dalším ztrátám. Jenže výkyvy jsou na investičním trhu zcela běžné a v dlouhodobém horizontu se s největší pravděpodobností jejich hodnota opět zvýší.

Nakupovat co nejlevněji a prodávat co nejdráž je snem každého investora. Bez znalosti fundamentální a technické analýzy ale jen budete ztrácet čas. Investování je dlouhodobý proces a zastihnout přesný vrchol či propad je úkol pro zkušené investory.

Pozor na podezřele vysoký výnos

Jednou z největších chyb, které můžete udělat, je půjčit si peníze a investovat je do aktiv, které slibují až podezřele vysoký výnos během velmi krátké doby. V konečném důsledku není moudré do takových aktiv investovat ani peníze, které máte, protože v takových nabídkách bývá schovaný nepěkný háček. Bez riskování se neobejdete, ale buďte obezřetní.

Diverzifikace prostředků je zárukou úspěšného investování. Když budete všechno sázet jen na jednu kartu, je větší pravděpodobnost, že se spálíte. Investice je nejlepší vybírat podle toho, jaké jsou vaše cíle a účely, kterých chcete dosáhnout.

A konečně, pokud nějakou chybu v investicích uděláte, berte ji jako cennou zkušenost. Nesnažte se hledat viníka svých neúspěchů a přijměte je jako součást investování.