Pojistky se v Česku uzavírají podle nových pravidel

Přemýšlíte nad tím, že si uzavřete nové pojištění nebo že konečně budete do pojištění investovat? Máme pro vás bohužel poměrně znepokojující informací, a sice od konce loňského roku se uzavírají pojistky podle nových pravidel. V Česku totiž začala v prosinci loňského roku platit nová pravidla související s prodejem veškerého pojištění. Nová pravidla jsou součástí nové celoevropské směrnice IDD, která je poměrně obsáhlá a která zvyšuje ochranu spotřebitelů. I když je změn poměrně hodně, není to něco, v čem se rychle nezačnete orientovat.

Pokud jste v minulosti sjednávali pojištění, víte, jak je to nepřehledný svět a jak se tomuto světu opravdu musí rozumět, pokud chce někdo pojištění nabízet. Letos mají pojišťováci trochu více práce, jelikož se změnila pravidla související s uzavíráním nových pojištění. A čekají je dokonce zkoušky, to je konkrétně jedna z věcí, kterou budou muset zvládnout. A samozřejmě povinností je minimálně maturitní vzdělání.

Zkoušky, které nebudou lehkou záležitostí

Jestliže vás doslova až vytáčelo, že pojišťováka dělá každý druhý klučina, nyní se budete radovat, jelikož každý pojišťovák musí zvládnout nelehké zkoušky, na kterých má podle všeho odpadnout několik méně kvalifikovaných poradců. Právě zkoušky také zabezpečí, že se k vám dostane člověk, který má znalosti a který se neučí za pochodu na svých klientech.

Všichni ti, kteří projdou zkouškami, budou samozřejmě uvedeni v online registru. Pokud někdo bude zkoušet nabízet pojištění i bez zkoušek, hrozí mu sankce od České národní banky, které mohou dosáhnout až 135 milionů korun.

Zákazníci nebudou obalamutěni

Další povinností je, že zákazníci musí vždycky dostávat přesné informace, nikoli informace zavádějící. Nová pravidla jsou tak ku prospěchu všem klientům, zároveň ale bojují proti nezkušeným pojišťovákům, kteří si jen chtěli přijít na nějaké finance k dobru.