Jak se zbavit nepohodlné hypotéky

U nových hypoték podepsaných po 1. prosinci, kde začalo běžet nové období fixace, a u hypoték s pohyblivou sazbou je pak tato situace jednoduchá. Hypotéka nás v tomto případě nebude brzdit v prodeji a můžeme ji právě z prodeje nemovitosti splatit. Banka vystaví potvrzení o částce k doplacení a současně i souhlas se splacením. Hypotéku můžeme snadno kdykoliv splatit. Nestrefíme-li se přímo na konec fixace, je u těchto hypoték s pevnou sazbou při prodeji nemovitosti současně omezena maximální výše sankce, kterou banka bude oprávněně za předčasné splacení požadovat. Jde o 1 % z předčasné splátky, maximálně 50 000 korun a tato výše náhrady nesmí být vyšší, než by byla platba na úrocích do konce fixace. Podmínkou je mít hypotéku minimálně 2 roky.

Starší hypotéky

Starší hypotéku s pevnou sazbou, kdy ještě neběží nové fixační období, je třeba dobře načasovat. Podmínky mimořádné splátky a prodej dobře časově naplánujte, jinak budou sankce za předčasné splacení úvěru opravdu podstatně vyšší. Pokud hypotéka mimořádné splátky neumožňuje a výročí fixace je daleko, banka vám vyčíslí zůstatek úvěru, který je třeba doplatit, a vyměří vám také sankční poplatek. Pokud prodáte nemovitost i s hypotékou, není třeba sankční poplatek zaplatit. Pokud se rozvádíte a máte společně byt i hypotéku, manželé se dohodnou, že si nemovitost i s hypotékou nechá jeden z nich, nebo se prodá.

V prvním případě se jeden z manželů z hypotéky vyváže a hypotéku bude splácet jen ten, který bude nemovitost vlastnit. Je třeba žádost o vyvázání spoludlužníka a pravomocný rozsudek o rozvodu i dohodu o majetkovém vypořádání. Je třeba prokázat i příjmy na splácení úvěru. Pokud se jedna strana odmítá podílet na platbách hypotéky, musí ji splácet strana druhá, jinak mají problém obě strany a dostali by se na záznam do úvěrového registru.

Když je hypotéka drahá

Hypotéka je často příliš drahá hned z několika důvodů. Nejlépe vám poradí zkušený hypoteční makléř, který zná podmínky všech ostatních bank. Porovná vám nabídky a pomůže také s výběrem co nejlevnější hypotéky vhodné pro vás. Hypotéku je většinou možné refinancovat dokonce i 12 měsíců před koncem fixace, často ale také postačí vyjednat o něco nižší sazbu ve stávající bance. Měsíční splátky vaší sjednané hypotéky lze snížit nejen pouze snížením úrokové sazby, ale také současně i snížením hypotéky díky umořené mimořádné splátce či prodloužením doby splatnosti. Pokud máte milionovou hypotéku při sazbě 2 % a k tomu při splatnosti za 20 let, prodloužením splatnosti na dobu 30 let se vám současně sníží vaše měsíční splátka o 1 363 korun. Delší splatnost pak naopak současně znamená, že nakonec v celkovém součtu zaplatíte své bance na úrocích o něco více.