Během svátků mají být zavřené jenom maloobchody

Mnozí lidé si konečně zvykli na to, že během mnohých svátků v roce jsou zavřené obchody, zatímco ještě před rokem byly otevřeny. To, že jsou obchody během svátků v roce zavřeny, zapříčinila vyhláška, kterou najednou opět chtějí měnit. Vyhláška či zákon pojednává konkrétně o tom, že prodejny, které jsou větší než 200 metrů čtverečních, musí mít o vybraných státních svátcích zavřeno. Lidé si díky tomuto zákonu museli zvyknout na nakupování předem a naučili se tak žít hospodárněji. Najednou se však má všechno změnit, a sice skupina poslanců ANO a ODS chce vyhlášku krapet poupravit.

V lednu se mnozí poslanci snažili o to, aby zákon pojednávající o zavření obchodů během státních svátků byl zrušen, se rozhodli zkusit to ještě jinou cestou. Úplné zrušení zákona neprošlo, naštěstí je ještě mnoho cest, které mohou vést ke spokojenosti všech. Nyní se poslanci rozhodli přijít s tím, že chtějí ze zákona vyjmout alespoň velkoobchody, které zákonem trpí nejvíce.

Novela se bude teprve projednávat ve vládě a poté poputuje do parlamentu. Pokud by prošla těmito místy, poputovala by také k prezidentovi, který ji může, ale také nemusí podepsat. Pokud by se stalo, že by novela byla podepsána, od ledna příštího roku bychom se nemuseli stresovat, kde během svátků nakoupíme.

Co budou dělat malé prodejny?

Poslanci se zaměřily tedy zejména na velkoobchody, které podle průzkumů trpí nejvíce. Bohužel ztrátami trpí i malé prodejny, které si také chtějí udržet vysoké zisky. Bohužel na ně se novela zákona nebude nijak vztahovat. O celkové zrušení zákona se poslanci již snažili, bohužel to nevyšlo podle představ a tak se musí snažit o trochu jiné vyjednání podmínek.

Není svátek jako svátek

Mnozí lidé se domnívají, že všechny svátky spadají do jedné a té samé škatulky. Ono to tak však není. Není svátek jako svátek. Během většiny svátků zůstávají obchody otevřené i přes zákon, zákon stanovuje jen několik málo svátků, během kterých musí být obchodů uzavřené.