Čechům nejsou půjčky cizí. Půjčují si dokonce i na dovolené

Podle posledních statistik je každý pátý Čech zadlužený. Možná si říkáte, že jsou statistiky vadné nebo špatné, ale je tomu opravdu tak. Průzkumy ukázaly, že bez finanční rezervy nedokáže přežít až pětina Čechů. Důvodem je většinou nemístné utrácení, žádné spoření či nulová finanční gramotnost. To vede jednotlivce k půjčkám, které si berou dokonce i na dovolenou, která by naopak měla být zaslouženou odměnou.  

V minulosti to s půjčkami nebylo tak horké. Lidé si půjčovali opravdu jenom na to, na co skutečně neměli peníze nebo na co si ani nemohli v následujících letech našetřit. Myšleno je tím vlastní bydlení nebo třeba vlastní automobil, i když na ten si dnes řada lidí už našetří.  

Bohužel lidé začali více vydělávat, což vedlo ke zvýšeným výdajům. Mnozí se nenaučili s financemi vycházet, nenaučili se s nimi nakládat, což ostatně vedlo k tomu, že se naprosto běžnou půjčkou stala také půjčka na dovolenou nebo takzvaná půjčka do výplaty.  

Peníze jako důvod ke sporům 

V souvislosti s půjčkami a velkou mírou zadluženosti Čechů je třeba zmínit také spory, které vznikají v souvislosti s půjčkami. Podle průzkumu jsou právě půjčky důvodem, proč se hádá až třetina českých párů. Je to také nejčastější důvod, proč se lidé rozchází nebo rozvádí.  

Průzkum také ukázal, že se zhruba dvě třetiny Čechů hádají kvůli výdajům, kvůli příjmům se lidé hádají jen asi v každé osmé domácnosti.  

Než se rozhodnete pro půjčku 

Ať už si chcete půjčit na zmiňovanou dovolenou, jelikož se období dovolených blíží, nebo si chcete půjčit na něco zcela jiného, vždy je nutné si porovnat půjčky na trhu. Nikdy nevstupujte do rukou prvního poskytovatele půjček, který vám nabídne svou náruč. Je mnoho poskytovatelů půjček na trhu, což znamená, že je také mnoho nabídek na trhu. Buďte tedy otevření různým možnostem a do žádné půjčky se nepouštějte doslova po hlavě.