Co by každý člověk měl zvládnout do třiceti let po finanční stránce

Když se člověk narodí, v prvních několika letech vůbec neví, co ho čeká. Vlastně nad tím ani nepřemýšlí, jenom se učí a užívá života. V pozdějších letech však začíná vnímat, že žít na světě nebude jenom zábava, ale že to jsou také povinnosti. Že je to také o vydělávání peněz, jejichž potřebu začneme cítit už v poměrně brzkém věku – už při chození na základní školu, kdy si budeme chtít kupovat sladké svačiny nebo hračky, které nám rodiče odmítají koupit. A tak si ke kapesnému začínáme přivydělávat třeba tak, že rodičům umyjeme auto. A najednou se zasvěcujeme do života dospělých.  

Během stárnutí si uvědomujeme, že existuje několik věcí, které by měl člověk zvládnout dřív, než dovrší pomyslné hranice třiceti let. Co všechno se po finanční stránce musí naplnit a zvládnout? 

Hlavně nebýt závislý na rodičích 

Dnes jsou stále oblíbenější takzvané “mama hotely” čili to, že jsou rodiče u svých rodičů až do třiceti, ne-li do čtyřiceti let. Jenže to je samozřejmě špatně. Člověk by se měl do třiceti let oprostit od rodičů a naučit se žít samostatně, nezávisle na nich. Měl by mít vlastní zdroj příjmů, měl by bydlet ve vlastním bytě nebo v pronájmu. Měl by platit účty sám a být po této stránce zodpovědným.  

Mít vybudovanou finanční rezervu 

Do svých třiceti let bychom měli mít naspořený alespoň nějaký finanční polštář. Stát se totiž může naprosto všechno. Můžeme přijít o práci nebo nám pračka může vypovědět svou službu. Když se bude postupně tvořit finanční rezerva, takové situace nás nevyvedou z míry.  

Mít už něco svého 

Do třiceti let bychom měli něco vlastnit. Ať už to bude auto, byt nebo rostoucí akcie společnosti, měli bychom investovat. Bát bychom se rozhodně neměli ani hypotečního úvěru. Kdy jindy si vzít hypotéku, když ne do třiceti let?