Rychlá půjčka: Kdy se vyplatí a kdy ji raději nebrat?

Reklamy v televizi, rádiu, na internetu, a dokonce i na ulici nás neustále přesvědčují, že potřebujeme více nakupovat. Pokaždé se najde produkt, který u nás doma ještě chybí a rádi bychom ho měli. V takové situaci mnoho lidí například před svátky zvažuje rychlou půjčku. Vyplatí se v takovém případě nebo je určená pro zcela jiné účely? 

Neuvážené zadlužení 

Poskytovatel rychlé půjčky většinou neřeší, jak s nimi naložíte, jelikož se nejedná o příliš vysoké částky. Z toho důvodu je mnoho lidí využívá na věci, které nejsou nezbytné a upadají do zbytečných dluhů. Rychlá půjčka se vyplatí jen v některých případech.  

Dosáhnout na půjčku je přitom tak snadné. Poštovní schránky plní jedna kreditní karta za druhou. Běžné účty nabízejí možnost kontokorentu, a také společnosti na internetu se chlubí poskytnutím půjčky do několika minut.  

Jaký je důvod vaší půjčky? 

Důležité je zamyslet se nad pojmem „spotřební zboží“. Jedná se zpravidla o elektroniku, jídlo, drogerii, ale bohužel také v dnešní době i o automobily. Pokud si půjčku vezmete na jednu z těchto věcí jen proto, že na ní v současné době nemáte dostatečné finance, může se stát, že se výrobek opotřebuje ještě před tím, než jej splatíte. Výrazně za něj na úrocích přeplatíte a ve výsledku tedy bude mnohem nákladnější. I když si tedy nemůžete dovolit drahý dárek pro své blízké, raději půjčku zvažte. 

Pokud jste již půjčku sjednali u jiné společnosti a nemáte na splácení, možná vás napadá, že by bylo vhodné ji splatit pomocí nové půjčky. V takovém případě se ale dostáváte do začarovaného kruhu, ze kterého později bez nečekaného příjmu není cesty zpět.  

Opozdila se výplata? 

Jestliže naopak máte stálý příjem a ve finanční tísni se nenacházíte, je rychlá půjčka právě pro vás. Vyplatí se například ve chvíli, kdy se vám jako OSVČ prodlouží platba faktury, kterou v budoucnu očekáváte, nebo jen zaměstnavatel z nějakého důvodu zapomněl nebo odložil vaši výplatu.