Jak efektivně hospodařit s výplatou? Rozdělte ji chytře

Vyděláváte celkem obstojnou výplatu, ale každý měsíc vám někam zmizí? Pokud nemáte žádné úspory ani rezervy, měli byste tuto skutečnost urychleně napravit. Naučte se s vydělanými penězi hospodařit rozumně. Díky tomu budete mít vždy zadní vrátka. Nebudete se muset bát náhlé výpovědi nebo krize.  

Nutné výdaje 

Nejprve si na papír sepište všechny výdaje, které máte pravidelně, a jsou nutné pro vaše základní živobytí. Jde převážně o peníze na nájem a energie, dále o finanční prostředky na jídlo, hygienické potřeby, peníze na palivo nebo jízdenky a další, bez kterých se váš život neobejde. Takové výdaje by měly tvořit maximálně polovinu z vašeho příjmu. Pokud jsou vyšší, zkuste zvážit, zdali nestojí za to snížit životní úroveň. Například se přestěhovat do menšího bytu a pořídit automobil levnější na provoz.  

Co se zbylou polovinou? 

Nyní vám na účtu nebo v peněžence zbývá přibližně polovina z vaší výplaty. Než s ní začnete nakládat bezmyšlenkovitě, rozdělte ji opět na dvě hromádky. Jednu z nich rovnou investujte. Pokud se pohybujete na akciovém trhu, zkuste cenné papíry, jestliže situaci nesledujete, výhodnější bude spoření u banky nebo investice do cenných kovů.  

Díky tomu si zajistíte, že část z vaší výplaty zůstane v bezpečí do dne, než přijdou nečekané výdaje. Do těchto rezerv byste měli sahat jen v nejnutnějších případech.  

Se zbytkem nakládejte libovolně 

Pokud dodržíte předchozí body, pokryjete nezbytné výdaje a ještě se vám podaří něco ušetřit. Se zbytkem, kterým je přibližně jedna čtvrtina, můžete zacházet libovolně. Využijte jej například na vzdělání, zájmové aktivity, sport, kosmetiku a další nadbytečné služby a produkty. Nemělo by být vaším cílem za každou cenu tuto částku utratit. Použijte jen to, co skutečně budete potřebovat a zbytek můžete přidat k investicím. Díky tomu budete peníze používat chytře a nestane se vám, že by vám nezbylo.