Jste postiženi současnou situací? Jakou finanční pomoc můžete využít?

Nabízíme vám přehled informací, které se vám mohou hodit v případě, že jste finančně zasaženi současnou situací. Vždy je nutné, abyste si podrobné informace získali u konkrétní instituce. 

Když nemůžete chodit do práce 

Ministerstvo práce a sociálních věcí na svých stránkách zveřejnilo desatero, které představuje řešení deseti nejčastějších situací, které lidé nyní řeší. Naleznete jej na stránce https://www.mpsv.cz/documents/20142/1443715/Desatero_tabulka.pdf/. 

Ošetřovné  

Pokud pečujete o děti do 10 let, které mají zavřené školy, nebo pečujete o starší osoby z důvodu výpadku pečovatelských služeb, můžete pobírat ošetřovné, a to i pokud jste OSVČ.  

Daně a pojistné 

Pro podání daňového přiznání máte stejně jako loni o tři měsíce navíc. Podání přehledů OSVČ po termínu nebudou sankciovat některé zdravotní pojišťovny. Dochází také k prominutí pokut za opožděné podání a posečkání daní.  

Odklad splátek 

Pokud máte finanční potíže, můžete požádat o možnost odložit splátky úvěrů na dobu až tří měsíců. Konkrétní informace dostanete u vaší banky. 

Odklad záloh na energie 

Společnost ČEZ se nechala slyšet, že u těch domácností, kde dříve nebyly s placením potíže, ale kvůli koronavirové pandemii se dostávají do finančních potíží, jim bude umožněno odložit si platbu záloh za energie až o čtvrt roku. I další dodavatelé energií se k tomuto kroku hlásí. Opět si zkontaktujte vašeho dodavatele energií a informujte se o tom, jaké máte možnosti.  

Bezplatná inzerce 

Kromě již existujících bezplatných serverů, kde lze inzerovat své služby a zboží, se přidala i společnost Seznam.cz s tím, že nabídne českým podnikatelům a firmám, aby své služby a produkty inzerovali zvýhodněně nebo zcela bezplatně.  

Zaměstnavatelé, jejichž podnikání je ohroženo, mohou pomoci částečně uhradit mzdy svých zaměstnanců vládou schválené programy a také bezúročné úvěry.