Co je to dluhová spirála?

Pokud jste si v minulosti půjčili, možná jste se s tímto termínem již setkali. Dluhové spirále se také jinak říká dluhová past. Jedná se o stav většinou v rodinném rozpočtu nebo v osobních financích, při kterém se kvůli postupnému zadlužování dostáváte k neschopnosti splácet jednotlivé půjčky a úvěry. Mnozí lidé tuto situaci řeší tak, že si nadále půjčují, že splácí úvěry své úvěry a takto to pokračuje donekonečna. Dostávají se do zmiňované dluhové spirály či, chcete-li, dluhové pasti, ze které není opravdu snadné se dostat ven.  

Bohužel toto uvěznění v dluhové pasti posléze vede k osobnímu bankrotu. Do něj se většinou dostávají jedinci, kteří mají nízké příjmy. Ti jsou opravdu ohroženou skupinou obyvatel.  

Proč se lidé dostávají do dluhové spirály? 

Důvodem toho že se lidé uvězní v dluhové spirále či takzvané v dluhové pasti, je třeba to, že se předluží. Důvodů, proč se sem lidé dostávají a proč nakonec nemohou ven, je opravdu mnoho, ale předlužení se je nejčastějším důvodem. Pokud hovoříme o předlužení, hovoříme o tom, že dlužník má mnohem více úvěrů, než kolik je schopen splácet. Většinou se mu v takový okamžik naskytne rovnou několik úvěrů, a to například nákupy zboží na splátky, hotovostní úvěry nebo třeba kreditní karty, na nichž má dluhy a které musí pod tíhou ohromného úroku splácet.  

K dalším velice častým důvodům, proč se lidé dostávají do zmiňované dluhové spirály, je ztráta zaměstnání nebo třeba dlouhodobá nemoc, rozvod či úmrtí partnera, kdy je najednou člověk na všechny finanční záležitosti zcela sám. To opět vede k uzavírání nových úvěrů, které se opět nedají splácet.  

Jaký je vývoj dluhové spirály? 

Do dluhové spirály se dostávají zpravidla lidé, kteří si naberou úvěrů daleko více, než kolik jsou schopni splácet. Nové úvěry využívají ke splácení starých úvěrů a tak to neustále pokračuje. Měsíční splátky tak neustále rostou, situace se stává neudržitelnou a končí většinou neschopností splácet jednotlivé úvěry, což následně vede k osobnímu bankrotu, který je jediným možným východiskem ze situace.