Hypoteční sazby rostou jen mírně – konečně!

Hypotéka je aktuálně velice řešené téma, které nám mnohým nedá v noci spát. Pokud plánujete koupit si svůj vlastní dům nebo pozemek, pak se rozhoupejte nyní, dokud jsou podmínky ještě stále dobré. Dnes už totiž ani stoprocentní, ani devadesátiprocentní hypotéku neseženete, proto se rychle chyťte té osmdesátiprocentní, než přijde v platnosti nová novela zákona České národní banky, která se aktuálně rozhodla velice přísně zasahovat do vyřizování žádostí o hypotéky. Podle ní si totiž na své bydlení dosáhnou jenom ti, kteří mají průměrné měsíční příjmy minimálně třicet tisíc čistého, v přísnějších pozdních podmínkách se pak bohužel budeme muset soustředit na to, že se náš plat bude muset pohybovat o deset či o dvacet tisíc výše.

Navíc dalším problémem jsou neustále se zvyšující hypoteční sazby. Už dávno se odlouply od svých dvou procent a stále stoupají. Konečně jsme se ale dočkali jakéhosi rapidního zpomalení. Do června jsme mohli pozorovat vážně rychlé posouvání se hypotečních sazeb – z jednoho a půl procenta se zdvihly sazby na dvě procenta. Teď ale konečně sledujeme jen pozvolný růst, který se zaznamenává v setinách.

Kolik lidí si sjednalo hypotéky během léta?

Hlavně červen se řadil k těm letním měsícům, během kterých se zaznamenaly rekordní žádosti o hypotéky. Konkrétně se jednalo o skoro jedenáct tisíc klientů, kteří zatoužili po svém vlastním bydlení. Jednalo se tak o pět set víc žádostí, než kolik jich bylo zaznamenáno předešlá měsíc, v němž také byly rekordní počty žádostí zaznamenány. Výše hypotečních úvěrů tak zaznamenala více jak dvaadvacet miliard korun, což je zhruba o miliardu více, než tomu bylo kdy dříve.

Letos však hlavně červen patřil k těm měsícům, v nichž opravdu ve velkém padaly rekordy. Nejen, že se zvýšil počet sjednaných hypoték, ale také se trhaly rekordy v objemech. Objemy letos totiž překročily sto osmnáct miliard korun, což je naprosto nemožné si představit!