Plaťte kartou v cizině opatrně – příplatky jsou vysoké

Pokud se aktuálně vyskytujete v cizině, měli byste dbát na placení kartou. Nemusíte se vyskytovat ani na dovolené, toto varování platí opravdu po celý rok. V některých zemích se totiž nedoplatíte díky absolutně vysokým přirážkám, které jsou nyní velkým problémem a na který se hrne řada stížností. Češi jsou totiž aktuálně v době dovolených v zahraničí více, než obvykle, a tak i platí více kartou, než obvykle. To by je však mohlo stát daleko více, než jak původně platí. U obchodníků se totiž v poslední době rozeběhl jakýsi hit, který nazvali „cash advance“. Jedná se o pěkně tučný příplatek, který vzniká u bezhotovostních transakcí. Vždy si tedy zkontrolujte účtenku, pokud náhodou nejste obětí těchto obchodníků i vy. A pokud ano, zajděte s účtenkou na svou pobočku banky, kde se vám tuto situaci budou snažit anulovat – tedy reklamovat.

Při aktuálnímu hojnému pobytu Čechů v zahraničí se banky s takovými reklamacemi setkávají takřka denně. Nejčastěji stornují takové poplatky, které byly naúčtovány v Maďarsku a také v Chorvatsku. Konkrétně v Chorvatsku se prý jedná o aktuální hit, který je bohužel turisty nevítaný. Je to podle všeho jakási novinka ve světě obchodníků, ale díky velice hojné návštěvnosti této destinace jsou s tím také velké problémy, protože o tak tučné přirážky nikdo nestál.

Češi však podle posledních průzkumů platí na dovolené hotově

Je však štěstí, že Češi jsou do jisté míry skrblíci, což znamená, že si většinou vyberou peníze z bankomatu a smění pouze tolik, kolik si smějí dovolit utratit. Platba kartou je pro ně víceméně jenom jakousi záchranou, kdyby vypočítaná suma peněz, která se odhaduje na celou dovolenou, nevyšla. Při aktuálním stavu koruny a eura se ale lidé nebojí směňovat své peníze – vždyť tak výhodný kurz tu dlouho nebyl! Šestadvacet korun za euro je vážně lákavá nabídka, kterou využívají i ti, kteří na dovolenou ještě nejedou nebo letos ani nepojedou – zkrátka to mají do zásoby.