Hypotéky zase zdražují, boj o zákazníka skončil

Pokud doslova prahnete po svém vlastním bydlení, pak pravděpodobně víte, že v podmínky pro získání hypotečního úvěru byly rapidně zpřísněny. Jenže to vedlo k úbytku zájemců o hypotéky, ještě když se zvýšily úrokové sazby, najednou o hypotéky nebyl vůbec žádný zájem. A tak se rozhodly banky začít snižovat hypoteční úroky, tudíž se hypotéky opět stávaly atraktivnější. I když však zájemců o hypotéky se nepřihlásilo extrémně moc, po příchodu pár zájemců se banky rozhodly zase zdražovat hypoteční sazby. Tím pádem lze říct, že boj o zákazníka znovu skončil.  

I když zdražování hypoték nemá být extrémně velké, přesto je to jisté zdražení. Některé banky například zvedají své hypoteční sazby o dvě desetiny procenta.  

Ne všichni se rozhodli pro zdražování 

Je však třeba také konstatovat, že ke zdražení došlo jenom u několika málo bank. Ne všechny banky se rozhodly zdražovat, některé banky nemají stále dostatek zájemců o hypotéky, kteří jsou pro ně klíčoví. Lze tedy říct, že opětované zdražování hypoték je jen z částí pravdou. Mnohé banky ještě stále ladí svou cenovou strategii, jelikož trh klesl více, než banky čekaly.  

Banky, které začaly zdražovat, chtějí na hypotékách rapidně vydělat. Nedávají proto ani žádné slevy. Jenže takové hypoteční úvěry jsou pak pro zájemce neatraktivní a dost nevýhodné. I když by však banky měly přijít o své klienty, stejně chtějí zvýšit sazby o dvě desetiny procentního bodu.  

Pro jiné banky je to jenom dobře 

Jak jsme zmínili, ne všechny banky se rozhodly začít zdražovat. Najdou se mezi bankami i takové, které stále jen zlevňují nebo které stagnují se svými nabídkami. Ostatně pro ně je zdražování konkurence jenom dobrou zprávou, to se musí nechat. Konkurence se svým zdražováním sama odrovnala, dalo by se říct.  

Také je třeba konstatovat, že zdražení hypoték nemusí dlouho vydržet bankovním domům. Po novém roce se očekává spousta akcí, s nimiž banky vyběhnou, aby přilákaly nové klienty.