Jak sestavit rodinný finanční plán

Každý z nás si přeje ze svých peněz žít co nejlépe. Bez finančního plánování to ale možné nebude. Když dáte hlavy dohromady, může se vám povést sestavit základní finanční plán, se kterým budete moci počítat a pracovat.  

To, co na účet přijde i to, co odejde 

Jako první budete sepisovat finance, které vám do vaší rodinné kasy přicházejí. Poznat svou aktuální finanční situaci a nalít si čistého vína, to vede k důležitým poznatkům. Zapište si všechny fixní platby, které k vám přicházejí. Ale také trvalé platby, které odcházejí. Právě reálné příjmy a fixní výdaje vám pomohou sestavit dobrý plán.  

Reálné cíle i sny 

Nyní si budeme stanovovat reálné cíle. Sny je dobré snít, cíle se realizují. Snem může být výhra v loterii. Cíl je nákup bytu nebo vlastního vozidla.  

Hledáme nové možnosti 

Jako další bod bude dobré rozmýšlení, jak získat finance na realizaci našeho snu. Co bude potřeba omezit? Kde se v rodinném rozpočtu nacházejí místa pro ušetření? Jak můžeme utrácet méně? Abychom mohli realizovat své cíle, bude potřeba řešit konkrétní body a aktivně se zabývat tím, jak je zrealizovat. Budete si hledat novou práci, vrhnete se na podnikatelskou aktivitu, nebo zpeněžíte svůj koníček? Nalezněte nové možnosti, jak svůj sen proměnit ve skutečnost.  

Kontrola plánu 

Každý půlrok byste měli svůj plán zrevidovat a zjistit, zda se daří jeho plnění podle vašich konkrétních požadavků. Jste spokojeni s tím, jak se vyvíjí vaše rodinné finance? Nebo bude opět potřeba se na plán podívat znovu a dát se do jeho nové podoby?  

K realizaci plánu nebo cíle vám pomohou zaručené metody. Pokud si přejete auto, vytiskněte si jej a obrázek dejte na viditelné místo. Při každém nákupu v obchodě budete mít možnost si vzpomenout, jak se plní cíle. Je to o malých částkách, které neutratíte. Skutečně potřebujete to, co máte nyní v nákupním košíku?