Jak spravovat osobní finance?

Není lehké spravovat osobní finance. Jenže je to něco, co musíte udělat, co musíte podstoupit. Přece jenom se jednoho dne nechcete probudit a nemít na jídlo, nájem, nechcete mít jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou. Abyste se takové situaci vyvarovali, je zapotřebí se naučit pracovat se svými financemi a je dobré se naučit spravovat své osobní finance.  

Inspirovat vás může například Amerika, kde skoro šedesát procent Američanů nemá důchodový plán, a tak tedy neví, jak budou své finance řešit, až přijde stáří. Mnozí lidé si tam myslí, že musí mít ušetřeno několik milionů, ale v důchodu mají dohromady ani ne půl milionu. Vyhněte se proto této situaci a začněte spravovat své osobní finance už nyní. Pomůže vám to v budoucnu, kdy najednou nebudete mít problém si i v důchodu cokoliv zaplatit.  

Dělejte si poznámky o svých výdajích 

Abyste se naučili spravovat své finance, doporučujeme si dělat poznámky, které se výdajů týkají. Obecně platí, že nesmíte utratit více, než vyděláte. Jenže pro mnohé je těžké držet se tohoto pravidla, když si nejsou jistí tím, kam jejich peníze tečou, kam se jejich peníze schovávají. A tak vám pomůže, když budete třeba jenom jeden jediný měsíc dělat poznámky o svých výdajích. Sledujte své výdaje, nemusíte se ani nijak omezovat. První měsíc vám má dát jakousi představu o tom, jak na tom ve skutečnosti jste. Další měsíc bude určitě daleko lepší.  

Sestavte si rozpočet 

Po prvním měsíci najednou budete vědět, kolik za co utrácíte. Budete vědět, kolik utrácíte za jídlo nebo kolik za oblečení. Po jednom měsíci se vyplatí zhodnotit svou situaci a další měsíc se ji snažte zlepšit. Samozřejmě musíte zaplatit základní výdaje, jako je nájem nebo účty za energie, ale jsou také výdaje, které si můžete ušetřit. Na mysli máme například večeře v restauracích nebo nadměrná návštěva kina.  

Na základě zhodnocení měsíce si sestavte rozpočet, který se snažte dodržovat. Udělejte si v rozpočtu dva sloupce, kdy jeden bude předpokládaný rozpočet a druhý bude skutečný rozpočet.