Jak vybrat hypotéku a na co si dát pozor

Hypoteční úroky rostou rychlostí blesku a mnoho lidí proto využívá dosavadních možností. Podává svou žádost o půjčku na bydlení doufajíc, že stále získají skvělý úrok, který by je po finanční stránce naprosto nezruinoval. V současné době lze získat hypotéku především od bank, které se na hypotéky zaměřují. Aby ke schválení žádosti mohlo vůbec dojít, musí se získat výpis z katastru nemovitostí, díky kterému se vlastnictví ověří. A poté se jen vyčkává, jak se banka nakonec rozhodne. 

Hypotéka pro vlastní bydlení  

Ptáte se, proč si vlastně hypotéku vzít? Z jednoho prostého důvodu – pravděpodobně nikomu v kapsách nedřímají miliony, které by mohl do vlastního domova investovat. Je to tedy skvělý nástroj, který pomůže zafinancovat vysněné bydlení. V případě touhy po investiční nemovitosti je to tím pádem investiční nástroj, který umožní realizovat vaše plány. 

Nemusí být využita pouze na rodinný dům 

Co jen málokdo ví je, že hypoteční úvěr nemusí být využit pouze na rodinný domek nebo bytovou jednotku v nejvyšší patře panelákového domu. Zajišťuje nejen nemovitosti obecně (čili jak jejich rekonstrukci, tak přestavby nebo koupi), ale také lze získat úvěr na výstavbu, která s sebou nese i koupi pozemku určeného k zástavě.  

Zjistěte si náklady na hypotéku 

Pokud jste se rozhodli požádat o hypotéku, klíčové je spočítat si veškeré náklady, které se s hypotékou pojí. Jak vysoká je úroková sazba a jaká je hodnota RPSN? Jak vysoké jsou poplatky za vedení úvěru, případně sankce za změnu podmínek úvěru nebo za pozdní úhradu splátky? 

Na co si dát pozor? 

Abyste se při výběru a žádání o hypotéku nespálili, vyplatí se dát si pozor na několik věcí. Předně na dobu fixace. Pokud plánujete splatit hypoteční úvěr brzy, vyhněte se příliš dlouhé době fixace, která by brzké splacení půjčky neumožňovala. Stejně tak si dobře spočítejte vaše možnosti před pořízením hypotéky.