Je franchising spíše pro týmové nebo sólové hráče?

Franšízové podnikání je poměrně řešené téma. A nelze se tomu divit. V současné době se to jeví jako atraktivní řešení pro všechny, kteří se chtějí postavit na vlastní nohy, ovšem svému vlastnímu nápadu natolik nevěří, aby ho realizovali (nebo na něj nemají peníze či dostatek odvahy). Franšíza, jako je Extéria Market, s sebou přece jenom nese nižší riziko neúspěchu, naopak velkou pravděpodobnost úspěchu. Je to takový nástup do už rozjetého vlaku, ovšem aby dál ujížděl tím svižným tempem, musí se člověk trochu snažit. 

Pokud patříte mezi jedince, kteří přemýšlí, jestli do této řeky vstoupí či nikoliv, možná si pokládáte otázku, jaký franchising vlastně je. Jedná se o spíše týmovou záležitost nebo je to prostor i pro sólové hráče?

Odpověď není jednoznačná

Pravděpodobně vás bohužel zklameme, protože prohlásíme, že odpověď není jednoznačná. Průzkumy ukazují, že pokud za pobočkou stojí sólista, je v obklopení neutuchajícího nadšení a absolutního nasazení. Ví totiž, že se nemůže či nemá na nikoho jiného spolehnout. Na druhou stranu se musí ohlížet doprava nebo doleva – konkrétně tedy na pravidla, která jsou v rámci tohoto byznysu předem stanovená. Franšízovou pobočku sice vede, ale ani zdaleka ji nevlastní.

Z tohoto pohledu lze možná říct, že se tento typ podnikání hodí spíše týmovým hráčům, kteří budou respektovat stanovený řád a pravidla. Pakliže by došlo k jejich porušení, pravděpodobně by došlo i k rozvázání partnerství jako takového a i dobře nakročená pobočka by se rázem zavřela a setkala se s neúspěchem.

Spolupráce je na místě, ale nespoléhejte na okolí

Ideální tvrzení je takové, které říká, že franšízant musí mít prostě všechno. Měl by být do jisté míry sólistou, který je opředen oním nasazením, které neutichá. Na druhou stranu by měl umět spolupracovat s ostatními franšízanty. Není jediný, kdo vlastní pobočku dané značky, a prakticky všichni táhnou za jeden provaz.

A tím se dostáváme k hlavní podstatě franchisingu – konkurence mezi franšízanty nemá existovat. Je to stále jedna značka a když bude prosperovat jedna pobočka, úspěch se snadno přesune i k té druhé.