Kdo nejčastěji padá do exekucí?

Česká republika se v současné době pyšní poměrně dobrou ekonomikou, která podle statistik neustále roste. Může za to zejména rekordně nízká nezaměstnanost a na druhou stranu rekordně vysoká zaměstnanost, rostou i platy a snižuje se počet lidí trpící takzvanou příjmovou chudobou. I přes relativně dobré výsledky musíme podotknout, že do exekuce spadá čím dál více lidí. Člověk by si řekl, že by měl počet probíhajících exekucí klesat, bohužel je to přesně naopak. Podle České správy sociálního zabezpečení neustále přibývá počet těch, kteří do exekuce spadají, bohužel.

S nelehkou životní situací, která je ještě ztížena exekucí, se nejčastěji potýkají důchodci a taky matky samoživitelky. Právě pro ně je tato životní situace ještě více náročná, mnohé maminky samoživitelky jsou ještě na mateřské, tudíž žijí jenom z příspěvku od státu.

Většinou za všechno mohou dluhy

Mnohé maminky samoživitelky se shodují na tom, že za jejich situaci mohou dluhy partnerů, kteří je v době, kdy oznámili své těhotenství, opustili. Mnozí partneři nadělali obrovské dluhy, které najednou spadly na samotné maminky samoživitelky, jež je samozřejmě při základních příspěvcích od státu nemohly splácet.

Péče o miminko není žádná legrace, potřebuje mnoho vybavení, které se sotva z mateřské zaplatí. Na dluhy už peníze nezbývají, bohužel. Úřady jsou však nekompromisní a postupují tak, jak mají.

Ani důchodci to nemají jednoduché

Jak jsme zmínili, exekuce se v posledních letech strhla i na důchodce. V posledních letech jí čelí čím dál více důchodců. Například ke konci loňského roku se prováděla exekuce u více jak 87 tisíc důchodců. Pokud bychom měli loňský rok srovnat s rokem 2010, byli bychom překvapení. V roce 2010 exekuce spadla na necelých padesát tisíc důchodců, nyní je to o skoro čtyřicet tisíc více.

Senioři se nejčastěji zadlužují kvůli dětem či vnoučatům.