Dostáváte se do finanční tísně? Nepůjčujte si, uskromněte se

Leckdo se může dostat do finanční tísně, což většinou znamená, že si musí půjčit. Ale samozřejmě půjčování není podmínkou, stačí, když se uskromníte. V České republice se nyní zvedají platy, vždy si tedy odkládejte něco stranou pro takzvané „horší časy“. Tehdy, kdy horší časy skutečně přijdou, peníze vytáhnete a budete chvilku vyžívat, než se k vám peníze zase začnou hrnout. Pokud se skutečně dostanete do finanční tísně, raději využijte svou finanční rezervu a uskromněte se s ní. Poradíme vám, jak na to.

V poslední době se ukázalo, že Češi utrácí skutečně za hlouposti a zbytečnosti. Nedokážou se uskromnit. Raději investují nejen do sebe, ale i do svých domácích mazlíčků.

Jak ušetřit na domácích mazlíčcích

Abyste si nemuseli půjčovat, musíte se uskromnit. Pokud máte třeba pejska, přestaňte ho rozmazlovat. Mnozí majitelé pejsků své pejsky dávají do psích hotelů, stříhají je u psí kadeřnice, dokonce je objednávají na psí pedikúry. Jenže to jsou služby, které pejsci nepotřebují. Místo toho, abyste pejska odevzdali do psích hotelů, je odevzdejte sousedce, která se o něj postará v době vaší nepřítomnosti. Nestříhejte ho u kadeřnice, raději ho ostříhejte sami doma. Co se týče psí pedikúry, i tu můžete udělat sami doma, když si na internetu najdete návod.

Jak ušetřit na domácnosti

Ušetřit můžete i na domácnosti. Nejdražší je voda, proto se raději sprchujte, než koupejte, prádlo občas vyperte ve studené vodě. Co se týče energie, nezapomínejte zhasínat, když odcházíte z místnosti, a raději vyměňte klasické žárovky za úspornější. Z počátku to bude větší investice, ale v budoucnu se vám mnohonásobně vrátí.

Jak ušetřit na nákupech

Češi jsou proslulí tím, že nejvíce utrácí za jídlo. Nakupujte tedy se seznamem, nekupujte nic, co nepotřebujete. Vždy se držte seznamu a nekupujte nic navíc, nic ve slevě, o čem víte, že to nestihnete zkonzumovat.