Jak je na tom Česká republika s chudobou?

Ekonomická situace v České republice je na vynikající úrovni. Klesá počet nezaměstnaných lidí, stoupá počet zaměstnaných, což rapidně dopadá i na chudobu v naší republice. Díky tomu, že ekonomika roste, zvyšují se platy a tím rostou i příjmy domácností, musíme říct, že počet chudých lidí klesá. To vyplývá ze statistik Českého statistického úřadu, který pravidelně informuje o tom, kolika Čechům hrozí chudoba a jak na tom s chudobou aktuálně jsme. I když počet chudých lidí klesá, chudobou je přece jenom někdo ohrožen, a to každý jedenáctý Čech.

Jak jsme zmínili, ekonomika stále roste. Může za to zejména rekordně nízká nezaměstnanost a na druhou stranu i rekordně vysoká zaměstnanost. Na základě toho rostou platy, díky čemuž rostou příjmy domácností a díky tomu klesá počet lid v takzvané příjmové chudobě.

Díky aktuálním statistickým údajům se Česká republika dostala ke státům, které se mohou pyšnit nejnižším podílem osob ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením.

Chudobou je ohroženy každý jedenáctý Čech

I když jsme zmínili, že chudoba v České republice klesá, stejně je takzvanou příjmovou chudobou ohroženy každý jedenáctý Čech. Z údajů však lze vyčíst, že tento počet každým rokem klesá, což je skvělé.

Pokud se chcete dozvědět, jestli právě vy jste na hranici chudoby, odvozte si to od vašich příjmů. Jestli měsíčně pobírá domácnost o jednom člověku jedenáct tisíc, pak jste na hranici příjmové chudoby. Hranice pro domácnost o dvou dospělých lidech je necelých sedmnáct tisíc korun, hranice pro domácnost s jedním dítětem do třinácti let je čtrnáct tisíc korun, hranice pro rodiny se dvěma dětmi do třinácti let je třiadvacet tisíc korun.

S příjmy nevycházíme

I když se platy neustále zvyšují, je nutno podotknout, že až čtvrtina domácností s příjmy nevychází. Otázkou je, proč? Vždyť každý měsíc přijímáme stále více. Bohužel s čím dál vyšším platem nám rostou i potřeby, které chceme co nejrychleji uspokojit.