Kdy si půjčit od bank a kdy od nebankovních institucí?

V dnešní době si půjčuje skutečně každý. Je to běžná věc, která nás dokáže zachránit před chudobou. Nejčastěji si půjčujeme v době, kdy ztratíme práci nebo kdy si potřebujeme koupit něco nepostradatelného, na což však nemáme peníze. Otázkou je, v jakých situacích se vyplatí půjčit si od banky a v jakých situacích bychom se měli přiklonit spíše k nebankovním institucím?

Pokud si půjčujete, moc dobře víte, že na trhu je mnoho firem, které vám rády půjčí peníze. Nejsou to jenom banky, ale jsou to i nebankovní instituce, které jsou v jistých případech mnohem výhodnější než klasické banky. Otázkou je, v jakých situacích jsou nebankovní instituce výhodnější a v jakých situacích se raději obrátit na klasickou banku.

Kdy se obrátit na banku?

Pojďme začít tou větší společností, a sice bankou. Banka je tu vždy, když potřebujete půjčit velkou sumu peněz. Pokud si potřebujete půjčit nad sto tisíc, obraťte se na vaši banku, která vám ochotně půjčí, ale samozřejmě s rapidně vysokými úroky. Ve chvíli, kdy si potřebujete půjčit přes sto tisíc korun, nemáte na výběr, nebankovní instituce vám takovou sumu peněz bohužel nepůjčí. Nesmíte zapomenout na to, že smlouvu si vždy důkladně pročtěte. Banky se nyní rozhodly účtovat poplatky za naprosto všechno, proto buďte při podepisování smlouvy ostražití.

Na banky se obrátíme nejčastěji tehdy, kdy potřebujete koupit nové auto nebo kdy si chcete postavit či koupit svůj vlastní domeček či byt.

Kdy se obrátit na nebankovní instituci?

Pokud jste přišli o zaměstnání a pokud potřebujete splatit jen základní zálohy na energie, půjčte si od nebankovních institucí. Nebankovní instituce vám půjčí jen tolik, kolik skutečně potřebujete, maximálně však několik desítek tisíc korun. Nebankovní instituce mají tu výhodu, že vám půjčí, aniž by znaly důvod či účel půjčky.