Optimalizace rodinného rozpočtu není žádná věda

Mít stabilní rodinný rozpočet bez zadlužení nemusí být nic složitého. Chce to jen dodržovat několik pravidel, podle kterých se může řídit každý. Stačí jenom chtít. A teprve ve výjimečných situacích může dojít na rychlou půjčku, která může pomoci. Ovšem i zde je nutné se držet našich doporučení.

5 pravidel pro stabilní rozpočet

  1. Rodinný rozpočet s přebytkem – absolutně nejdůležitějším pravidlem pro optimalizaci rodinného rozpočtu je princip, že měsíční příjmy musí být o něco vyšší, než výdaje. A z přebytku, který zbývá, je potřeba si pravidelně tvořit rezervu na horší časy.
  2. Určení zbytných a nezbytných výdajů – dále je potřeba si uvědomit, co opravdu musíte nakoupit a zaplatit. Tato skupina tzv. nezbytných výdajů je důležitá pro kvalitní život. Jde např. o zdravé jídlo, platby energií, nájem nebo výdaje za dopravu do školy a zaměstnání. Druhá skupina, tzv. zbytné výdaje, pro život není bezpodmínečně nutná. Typicky se jedná o drahou zahraniční dovolenou nebo nejnovější model chytrého telefonu. Když na to nemáte, nic zvláštního se neděje. Prostě utrácejte zodpovědně.
  3. Čerpání finanční rezervy – toto doporučení souvisí s předchozími dvěma pravidly. Peníze určené na horší časy nevyhazujte za zbytečnosti. Jedině tak předejdete zbytečnému zadlužení. Mohlo by se vám totiž stát, že si sice uděláte radost, ale v duchu „zákona schválnosti“ se vám následující den pokazí auto, které potřebujete k dopravě do práce. A finanční rezerva vám bude chybět.
  4. Audit nákladů – proveďte si jednoduchý audit nákladů na život. Velmi pravděpodobně zjistíte, že platíte za některé služby víc, než je nezbytné. Mnoho plateb v rámci rodiny funguje setrvačností. Jenže doba se mění a navzdory neustálému zdražování jdou některé ceny dolů. Nejčastěji se jedná o poplatky za telefonní hovory nebo internet.
  5. Sledujte trh práce – častá fluktuace v oblasti zaměstnání není pro stabilitu příjmů moc rozumná, protože se zvyšuje riziko ztráty práce ve zkušební době. Přesto byste neměli vývoj na trhu práce a v oblasti odměňování přehlížet. Pokud máte nízké příjmy, zkuste se podívat, zda byste nenašli lépe placené zaměstnání.

Navzdory našim pravidlům se neobejdete bez půjčky? Tak se zadlužte alespoň chytře!

Jestliže i přes veškerou snahu budete potřebovat bankovní nebo nebankovní půjčku, je potřeba na to jít chytře. Jedině tak nenarušíte vaše rodinné finance. Proto jsme si pro vás připravili následující rady pro výběr půjčky:

  • Dobře si spočítejte, kolik si můžete půjčit a na jak dlouho. Nikdy byste se neměli dostat do situace, že byste si kvůli splátkám půjčky nedokázali uložit peníze do rezervy na horší časy.
  • Pokud nechcete dokládat příjmy, jsou k dispozici půjčky bez doložení příjmu. Jenže je neposkytuje každý, takže můžete mít menší výběr. Proto je potřeba si dát pozor na jejich podmínky, aby nebyly nevýhodné.
  • Když vám výjimečně dojdou peníze před výplatním termínem, můžete využít půjčku před výplatou. Jen by se z toho nemělo stát pravidlo.
  • Při výběru půjčky vždy používejte online srovnání půjček. Díky němu si uděláte perfektní obrázek o tom, co je v nabídce. Jedině tak si dokážete v klidu a pohodlně vybrat nejvhodnější půjčku.
  • Vždy se snažte najít výhodné akce. Vyskytují se nabídky na první půjčku zdarma, na odpuštění splátek apod. Díky akcím lze ušetřit nemalé výdaje související s rychlou půjčkou.
  • Nikdy si nepůjčujte na věci, které nepotřebujete. Jedná se o zbytné výdaje, které jsme již popsali výše v textu.
  • Dobře si pročtěte zásady bezpečného půjčování, které najdete na specializovaných webech o půjčkách. Jejich dodržením se vyhnete budoucím problémům.

Na závěr jedna rada k zamyšlení. To, že má v dnešní době mnoho lidí dluhy ještě neznamená, že se mezi ně musíte zařadit i vy. Stále existuje mnoho rodin, které hospodaří správně a bez zásadních problémů.