Pojištění bytu či domu nepodceňujte

Taky si říkáte, že bydlíte v bezpečné čtvrti, žádný rybník ani řeka kolem vás nejsou, se sousedy vycházíte, tak proč byste měli řešit něco jako pojištění bytu či domu? Nic se vám přece nemůže stát. Kolik lidí si tohle už myslelo, a pak jim zůstaly oči pro pláč a otázky, proč se přece jen nepojistili. Buďte o krok napřed a nedělejte stejnou chybu. Proč je pojištění tak důležité?

Pojistit můžete domácnost i nemovitost

Když se řekne pojištění majetku, ukrývají se pod tím v souvislosti s pojištěním bytu hned dvě pojištění, která si můžete sjednat.

  • Pojištění nemovitosti, které se vztahuje na stavbu jako takovou, její zdi, střechy, stropy, okna, ale i na bazén, kůlnu nebo jinou vedlejší stavbu.
  • Pojištění domácnosti chrání to, co máte uvnitř domu nebo bytu, tedy nábytek, elektrospotřebiče, knihy, šperky, peníze, osobní věci, sportovní potřeby, ale i stavební součásti, jako je třeba podlaha, malby, kuchyňská linka atd.

Víte, že i když jde o dvě různá pojištění, v něčem se i prolínají? Když nebudete vědět, co kam patří, můžete využít jednoduchou pomůcku. To, co zůstane, kdybyste byt nebo dům obrátili vzhůru nohama, to patří do pojištění nemovitosti. To, co se vysype, to patří do pojištění domácnosti.

Proti jakým rizikům vás pojištění chrání?

Pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti vám poskytnou kompletní ochranu proti dopadům škod způsobených vandaly, krádežemi nebo živly. Pojistit můžete trvale obývanou domácnost, i tu rekreační, může jít o rodinný dům, bytový dům, jednotku v bytovém domě i chatu nebo chalupu.

Pojištění domácnosti se vztahuje na živelná rizika jako je požár, úder blesku, náraz vozidla, vichřice, vytečení vody z akvária apod., sjednat si můžete i připojištění proti odcizení, vandalismu, povodeň a záplavu, od věci není ani pojištění odpovědnosti v běžném životě, které se vztahuje na všechny členy domácnosti, mnohdy včetně zvířecích kamarádů.

Pojištění nemovitosti se vztahuje na živelná rizika, podle svého uvážení se můžete připojistit i proti odcizení stavebních součástí, vandalismu, povodni či záplavě, spolu s pojištěním nemovitosti se dá uzavřít i pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti. Kdyby třeba spadla z vašeho domu část střechy a někomu způsobila újmu na zdraví, plnit bude v takovém případě pojišťovna.

Jak správně pojistit byt?

Když přijde na pojištění bytu, dost záleží na tom, o jaký typ bytu jde.

  • Kdo bydlí ve vlastním, ten se může rozhodnout, pro jaké pojištění se rozhodne, pojištění domácnosti, pojištění nemovitosti i pojištění odpovědnosti se ale mohou hodit. Nikdy nevíte, co vás potká.
  • Když bydlíte v nájmu, nejspíš vám pronajímatel uloží v nájemní smlouvě povinnost sjednat si pojištění domácnosti i pojištění odpovědnosti.
  • Bydlíte v družstevním bytě? Pak by pojištění mělo sjednat družstvo.
  • Jste spoluvlastníkem bytu? Pak si můžete pojistit jen svůj spoluvlastnický podíl. V takovém případě by se na pojištění měli dohodnout všichni vlastníci.

Náš tip na závěr: Pojištění bytu něco stojí, kdo chce to nejvýhodnější za co nejlepší cenu, ten si může nabídky pojišťoven porovnat online a vybrat to pravé. Zabere to jen pár minut, nikam nemusíte chodit, a úspora? Ta potěší.