Komíny jsou stále více a více zanedbávané

Komíny jsou nedílnou součástí každého domu. A jelikož je to součást domu jako každá jiná, mělo b se o ni také pečovat. Bohužel málokterý majitel a provozovatel spotřebičů paliv se o svůj komín stará. Je nutné podotknout, že péče spočívá v pravidelné kontrole kominíkem, aby se tak předcházelo zdravotním problémům. Ze zákona je dáno, že každý majitel a provozovatel spotřebičů paliv by měl alespoň jednou za rok pozvat kominíka k sobě domů, aby mu zkontrolovat komín. Výjimkou jsou jenom ti, kteří používají kondenzační plynové spotřebiče. Ti mohou svůj komín kontrolovat jednou za dva roky. Bohužel ani jedna skupina tyto termíny nedodržuje.

Komíny není dobré podceňovat. Přece jenom jsou to součásti domu, díky kterým nemáme domácnost plnou toxinů. Bohužel si to mnozí majitelé domů neuvědomují a raději nechávají komín zaneřáděný a spalinové cesty neprůchodné.

Hrozí zdravotní problémy

Kominík by měl běžně komín prohlédnout jednou za rok, ve výjimečných a výš popsaných případech jednou za dva roky. Kontrola komínu spočívá především v průchodnosti spalinových cest. Jenom díky tomu se sníží rizika požáru z usazených sazí. Také se sníží riziko otravy oxidem uhelnatým nebo jiným toxinem, který se většinou volně pohybuje v domácnosti, pokud jsou spalinové cesty neprůchodné.

Loňský rok se nesl ve znamení mnoha nehod, které souvisely s otravou nějakým toxinem. Ani letošní rok není výjimkou. Od začátku roku už bylo pět takových případů a během chladnějších ročních období pravděpodobně budou přibývat.

Jaro a začátek léta je ideální pro kontrolu komínů

Ideální doba na kontrolu komínů je především jaro, ale jelikož jsme jaro propásli, je vhodné komíny kontrolovat i ze začátku léta, kdy ještě nesvítí sluníčko tak silně jako v létě. Komíny si samozřejmě můžeme zkontrolovat i sami, ale jednou ročně (a ve výjimečných případech jednou za dva roky) musí zkontrolovat komín profesionální kominík.