Lidé nemají žádnou finanční rezervu. Až pětina lidí neví, jak reagovat na mimořádné výdaje

Všude na internetu se píše, že lidé si začínají s rostoucími platy dělat finanční rezervu. Něco na tom ve skutečnosti opravdu je. Na druhou stranu ne všichni si finanční rezervu, která by se jim mohla hodit v případě nenadálých výdajů, dělají. Najdou se také ti, kteří nemají žádnou finanční rezervu, což je samozřejmě špatně. Člověk nikdy neví, co se může stát, co může přijít a jaké prekérní situaci bude muset čelit. Je proto dobré, abychom si finanční zásobu tvořili, nechceme být přece jako pětina Čechů, která by si nevěděla rady, kdyby náhodou nenadálé výdaje se objevily na naší cestě.

V nedávné době se konal zajímavý průzkum, kdy se lidí ptali, zda mají naspořené peníze pro nenadálé životní situace. Každý pátý Čech však odpověděl, že by neočekávanou životní situaci neuměl řešit, jelikož by mu zkrátka chyběly peníze. I když si lidé spoří, většinou mají našetřeno daleko méně, než kolik by chtěli.

Je pravdou, že se může kdykoli rozbít pračka, lednička, můžeme kdykoli přijít o práci a můžeme kdykoli onemocnět. Je nutné po ruce mít neustále nějaké peníze, které nám mohou pomoct nenadálou životní situaci překlenout.

Kolik bychom měli mít naspořené?

Průzkumy se také zajímaly o to, kolik bychom měli mít v průměru našetřeno. Podle průměrů by nám mělo postačovat kolem osmdesáti tisíc korun, což je částka, která by měla pokrýt hlavně to nejdůležitější, co se může stát. Jenže takto velkou finanční rezervu si bohužel nedokáže naspořit každý.

Podle všeho každý šestý, sedmý Čech má rezervu od dvaceti do padesáti tisíc korun. Každý čtvrtý má dokonce finanční zásobu větší stovky tisíc korun.

Kdo má nejnižší finanční zásobu?

Z průzkumů také vyplývá, kdo se bohužel “pyšní” nejmenší či nejnižší finanční zásobou. Jsou to ženy a mladí lidé, kteří mají finanční zásobu zhruba do dvaceti tisíc korun. Konkrétně lze říct, že nejmenší finanční zásobu mají lidé do čtyřiatřiceti let.