Proč se lidé dostávají do dluhových pastí?

Na většině webových portálů se dočtete o tom, jaké bankovní či nebankovní úvěry jsou výhodnější, co dělat v případě, že si chcete půjčit, nebo jaké chyby děláme tehdy, kdy podepisujeme žádost o půjčku. Nikde se však nepíše o tom, co nás k půjčce přivedlo, co je důvodem toho, že jsme do dluhové pasti spadli. Měli bychom se tedy zamyslet především nad tím, co lidi vede do dluhové pasti, proč se k půjčkám schylují, když je kolem dokola tolik pracovních příležitostí.  

Do situace, kdy nám chybí peníze, se může dostat opravdu kdokoli. V takových chvílích skutečně žádáme o půjčku, jelikož nevíme, co jiného bychom měli dělat. Nabízí se ale otázka, co člověka přivede do situace, že si musí půjčit, co stojí za nedostatkem financí, které nás doženou k úvěrům? 

Ztratí práci 

Ztráta zaměstnání může postihnout kohokoli z nás, to ostatně znamená, že bychom měli být připraveni, jelikož o práci můžeme opravdu přijít každý den. Lidé by si měli uvědomit, že ztráta zaměstnání však není to nejhorší, co člověka může postihnout. Měli bychom se tedy rychle otřepat a najít si jinou práci, jelikož bychom se sehnuli k půjčce, kterou bychom nemohli splácet.  

Když si půjčíte v době, kdy nastupujete do práce, je to v pořádku, půjčku z první výplaty splatíte. Ale nepůjčujte si tehdy, kdy nevíte, jak byste to splatili.  

Nestačí jim finanční zásoba 

I když si šetříme opravdu pečlivě a pravidelně, bohužel ne vždy nám finanční zásoba stačí. Někdy jsme nuceni si půjčit, jelikož nám nestačí finance na koupi domácího spotřebiče, který zrovna vypověděl službu, nebo na opravu automobilu, který používáme dnes a denně.  

Půjčit si v době, kdy nám nestačí finanční zásoba, to je naprosto v pořádku, není to nic zvláštního či to není nic, za co bychom se měli stydět. I když se snažíme si odkládat peníze stranou, ne vždy je to dostačující.