Minimálně třetina Čechů využívá půjčky

Možnost půjčit si peníze na financování různých projektů, nebo nákupů pokud sami nemáte dostatek finančních prostředků, si oblíbilo stále více Čechů. Už není problém získat peníze a Češi si půjčují opravdu hodně. Půjčku jich má asi 35 %, tedy více než třetina.

Nejčastěji si půjčujeme na bydlení

Podle výzkumů se už půjček nebojí, ani se za ně nestydí. Půjčit si peníze se pro ně stalo naprosto běžnou věcí. Na co všechno jsou Češi ochotni si půjčit? V první řadě na koupi domu nebo bytu, tedy jednoznačně na bydlení. Dále jsou to výdaje, které s bydlením souvisí, tedy nákupy spotřebičů, vybavení domácnosti a rekonstrukce bydlení. Další položkou je pořízení automobilu. Podle dvou třetin Čechů je naprosto běžné, že využívají peníze získané z úvěrů. Velká část lidí čerpá různé neúčelové spotřebitelské úvěry. Zhruba třetina lidí je také podle výzkumů ochotna kývnout na tvrzení, že v současnosti jsou půjčky výhodné.

Počet konsolidací roste

Silným trendem jsou dnes také konsolidace a refinancování. Banky i nebankovní společnosti nabízejí tyto možnosti ve stále širší míře. Proces je jednodušší a atraktivnější, než dříve. V řadě bank také vede v atraktivitě právě konsolidace, tedy slučování půjček. Mnohde patří k nejpopulárnějším a nejžádanějším finančním produktům. Silný nárost tohoto tržního segmentu lze pozorovat zhruba v posledních 2-3 letech. Hodně lidí chce tímto způsobem ušetřit peníze ve svém domácím rozpočtu. Běžný je nárůst konsolidací i o 30 %, v některých bankách tvoří právě konsolidace až 60 % objemu všech uzavřených klientských obchodů. Výhodou je, že lze konsolidovat různé kontokorenty, kreditní karty, půjčky od bank i nebankovních společností.