Ministerstvo práce si posvítí na agenturní zaměstnávání

Personální agentury, které poskytují pracovníky různým firmám, jsou na našem trhu už naprosto běžnou záležitostí. Na našem trhu práce se etablovaly velice úspěšně. Vyplývá to i z toho, že jejich počet vzrostl. Co hovoří čísla?

Zájem firem o lidi stoupá

O boomu personálních agentur na českém trhu svědčí skutečnost, že během posledních pěti let 2011-2016 se zvětšil počet firem, které mají zájem o pronájem pracovníku a to o úctyhodných 62 %. Během roku agentury firmám pronajaly necelých 172 tisíc lidí, v roce 2015 už více než 277 tisíc lidí. Ministerstvo práce a sociálních věcí zároveň udává, že pracovníci, kteří se do firem dostanou přes agentury, činí 0,9 % ze všech zaměstnanců v celé České republice. Podle údajů z dubna letošního roku pak zaměstnavatelům své služby nabízí celkem 1762 pracovních agentur, což je skutečně úctyhodné množství. Ovšem zdaleka to není rekord.

Počet Čechů klesá

Počty personálních agentur v naší republice prošly poměrně zajímavým vývojem. Zatímco v roce 2005 zde svoji činnost provozovalo asi 1100 agentur, krátce na to začal jejich počet rychle stoupat a v letech 2008-2009 se dokonce přehoupl přes číslo 2200, tedy dosáhl více než dvojnásobku. Pak ale zase začal klesat, až kolem roku 2011 jich bylo necelých 1500. Ovšem počet lidí, který se agenturám daří každý rok umístit do firem, na rozdíl od počtu agentur samotných nijak nekolísá. Naopak se v posledních pěti letech postupně rok od roku zvyšuje. Ovšem zaměstnávání Čechů přes tyto agentury má naopak sestupnou tendenci, i když není nijak radikální. Zatímco v roce 2012 tvořil podíl 79 %, v roce 2015 to bylo 74 %.

Zaměří se na mzdy a pracovní podmínky

Novela zákona o zaměstnanosti Ministerstva práce a sociálních věcí má pravidla zaměstnávání přes agentury upravit, je již ve třetím připomínkovém čtení. Zaměří se na špatné pracovní podmínky a nízké mzdy agenturních pracovníků. Část odpovědnosti za podmínky má nést i zaměstnavatel. Kromě novely zákona o zaměstnanosti má do věci co mluvit i novela zákoníku práce, ta se zaměří na pracovní dobu a systém odměňování. Všechno je o penězích, doba je taková. Čím vyšší budou mzdy, tím si budou lidé i méně půjčovat, protože nízké mzdy agenturních pracovníku tomu mají nejblíže.