Půjčky porovnávejte s chladnou hlavou

Hledáte-li vhodnou půjčku, důležité je hlavně rozvažovat. Nenechat ovlivnit svůj pohled na věc první nabídkou, která se vám připlete do cesty. Naopak, snažit se shromáždit více informací a zvažovat všechny podmínky. Nikdy ve finanční sféře nedělejte unáhlená rozhodnutí pod vlivem emocí bez dostatku relevantních informací.

Online sjednávání může být zrádnou pastí

V dnešní době je velkou výhodou, že půjčka dá sjednat nebo minimálně předjednat online. Zejména u mikroúvěrů vyřídíte všechno takříkajíc z tepla svého pokoje. Vyplnění žádosti, schválení, parafování SMS kódem. Právě snadná dostupnost úvěrů je trochu zrádná. Někteří pod vidinou rychlého získání peněz přestanou přemýšlet a teprve dodatečně při neschopnosti splácet zjišťují, co že to vlastně uzavřeli. Pak už je ale pozdě. U bankovních úvěrů na vyšší části zpravidla probíhá online předschválení. Konečný podpis smlouvy potom přímo v bance při osobní schůzce. Jak porovnávat půjčky online a hledat tu nejvhodnější?

Podle čeho úvěry posuzovat?

Využijte internetové srovnávače, málokdo z vás asi má tolik času, aby zkoumal jednotlivé nabídky a dělal si selekci sám. Proto se vyplatí využít služeb srovnávačů a nejlépe jich vyzkoušet víc. Ne každý totiž nabízí dostatek kritérií, nebo je opravdu objektivní. Na jaká porovnávací kritéria se soustředit?

  • Na výši úvěrů – záleží na tom, kolik potřebujete peněz
  • Na dobu splatnosti – jde o to, zda saháte po mikroúvěrech se splatností do 30 dnů nebo po větších úvěrech rozdělených do většího plateb.
  • Na RPSN. Pokud poskytovatel uvádí jen úrokovou sazbu, ptejte se ho na RSPN, která tvoří skutečnou nákladovou hodnotu.
  • Na reference uživatelů. I když nechcete studovat každou nabídku a dáte na výsledky ze srovnávačů, vyplatí se věnovat čas pečlivému prostudování nezávislých referencí uživatelů, kteří půjčku opravu uzavřeli. Mohou nabídnout cenné postřehy.