Srovnáváme bankovní a nebankovní půjčky. Jaké jsou pro a proti?

Půjčky jsou téma, které se řeší dnes a denně. V současné době se všechno točí kolem hypoték, což jsou bankovní úvěry, které se zanedlouho stanou nedostupné pro velkou část z nás. Pokud patříte k lidem, kteří si potřebují půjčit na něco jiného, než je bydlení, doporučujeme popřemýšlet i nad nebankovními úvěry, jež jsou v mnohých směrech výhodnější a férovější než bankovní půjčky. Abyste však byli v obraze a měli objektivní názor na jednotlivé půjčky na trhu, přinášíme vám srovnání bankovních a nebankovních úvěrů.

Bankovní půjčky

Začněme bankovními půjčkami, které tu ostatně byly mnohem dříve než nebankovní úvěry. Banky už dlouhá léta v lidech vzbuzují důvěru, proto v době, kdy si potřebují půjčit, si půjčují u bank. Jenže díky tomu, že se na trhu nyní vyskytují i nebankovní úvěry, jsou bankovní půjčky v mnohých směrech nevýhodné.

Například jsou nevýhodné tehdy, kdy si potřebujete půjčit několik desítek tisíc korun. Ne každá banka vám dá takto nízký úvěr zadarmo. Rozhodne se stanovit zbytečně vysoké úroky, které budou později velice citelné. Když si však půjčujete větší množství peněz, banky jsou ochotny nabídnout i lepší úrok.

Pokud bychom měli hodnotit bankovní úvěry, řekli bychom, že výhodnější jsou tehdy, kdy se půjčuje nad sto tisíc korun. Což je ostatně skvělé, protože nebankovní instituce nepůjčují více, než několik desátek tisíc korun.

Nebankovní půjčky

Nebankovní půjčky jsou sice vyřízeny rychle a ještě rychleji jsou peníze připsány na bankovním kontu, bohužel jsou stále hodnoceny jako nespolehlivé instituce. Než se svěříte do rukou nějaké nebankovní instituce, doporučujeme vám se zaměřit především na recenze, které naleznete na internetu. Jen podle zkušeností na internetu poznáte, jestli jsou nebankovní instituce důvěryhodné, výhodné a férové či nikoli.