Poptávka po bytech roste i přes nepříznivou hypotéku

Přemýšlíte nad tím, že si koupíte vysněný dům, v němž budete bydlet? Jenže cena takové výstavby vás zaráží? Možná jsou pro vás vhodnější byty, do nichž se nejdříve nastěhujete jako do pronájmu a který posléze odkoupíte. V současné době je hypotéka totiž velmi nevýhodná, i když hypoteční úrok začal klesat, aby se ještě nasbírali klienti, dokud ještě neplatí říjnové novinky, po nichž bude hypotéka už absolutně nedosažitelná. Člověk by řekl, že poptávka po bytech začne najednou klesat, jenže opak je pravdou. Poptávku totiž zvýšili takzvaní singles, tedy lidé v mladém nebo středním věku, kteří netouží s nikým sdílet svou domácnost.

Obrovským trendem ve světě drahých pronájmů je spolubydlení. Jenže mnozí lidé bydlet s nikým nechtějí, chtějí mít lednici sami pro sebe a chtějí mít jistotu, že to, co doma je, to doma také zůstane. Mnohdy je na vině nedůvěra, jindy opatrnost.

Trend singles bude i nadále pokračovat

Podle všeho by měl trend zvaný “singles” i nadále pokračovat. Lidé, kteří nechtějí s nikým sdílet svou domácnost, jsou ochotni zaplatit za pronájem, což je pro pronajímatele dobrá zpráva. Na druhou stranu pronajímatelé nemohou zvýšit cenu nájmu, což často dělají v případě, že se do bytu nastěhuje hned několik nájemníků.

Mladí lidé navíc budou od října hledat samostatné bydlení ještě více a intenzivněji. Od října letošního roku totiž mají platit přísnější pravidla pro hypotéku, které takřka znemožní žadatelům získat půjčku v hodnotě několika milionů korun.

Pronájmy jako jediná možnost samostatného bydlení

Lidé, kteří nechtějí žít u rodičů, tak budou mít od října menší možnost získat hypotéku, a tak jediné bydlení, které budou moct sehnat, je právě pronájem, jenže o ten je v současné době obrovský zájem. Pokud patříte k lidem, kteří pronájem shání už nyní, snažte se ho sehnat co nejdříve, dokud ceny pronájmů opět nezačnou stoupat.