Vše o hypotečním trhu. Co se děje a jaké jsou novinky?

Přemýšlíte o tom, že byste investovali do vlastního bydlení? Je načase se rozhodnout nyní nebo se vám může žádost o hypotéku v budoucnu pořádně zkomplikovat. Od letošního října mají začít platit přísnější podmínky, které už neumožní získání hypotéky každému člověku. Lidé buď budou muset vydělávat nadprůměrně, nebo budou muset žít v podnájmu. Ovšem než se tak stane, je možnost získat hypotéku s nižším hypotečním úrokem, než jaký byl stanoven před nedávnem. To však není jediná novinka, která se s hypotékami pojí.

Banky si moc dobře uvědomují, že zanedlouho nebude o hypotéky velký zájem, a to důvodu zmiňovaných přísných podmínek, které začnou platit od letošního října. Snaží se tak najít si klienty, dokud to ještě jde a dokud hypotéky není problém získat. Banky se proto rozhodly snížit (ovšem ne drasticky, spíše nepatrně) hypoteční úroky, díky čemuž se o hypotéky zase začali zajímat lidé toužící po vlastním bydlení.

Hypoteční úroky neklesly o obrovská procenta, klesly jenom nenápadně

Jak jsme však zmínili, pokles hypotečních úroků neznamená, že procento kleslo hluboce. Jedná se spíše o nepatrné snížení úroků, které však přilákalo poměrně velké množství klientů, kteří mají zájem o hypoteční úvěr, dokud mají ještě šanci ho získat.

Přísnější podmínky, které vejdou v platnost v říjnu a které budou znemožňovat získání hypotéky zejména mladým lidem, se budou vztahovat nejen na možnou poskytnutou výši hypotéky, ale také budou upravovat výši splátek, kterou mohou lidé každý měsíc platit.

Jsou tu také státní půjčky

Od letošního srpna, konkrétně od poloviny letošního srpna, však začaly platit takzvané státní půjčky. Jedná se o půjčky na bydlení od státu, které jsou poskytovány lidem do šestatřiceti let. Půjčky se budou vztahovat na koupi domu či bytu, ale také na případnou rekonstrukci. Podmínkou ale je, že se nemohou míchat s hypotečním úvěrem.