Chcete si vzít hypotéku? Seznamte se s typy hypotečních úvěrů

O hypotéky dnes není takový zájem jako kdysi. Důvodem jsou přísná pravidla týkající se získání hypotečního úvěru, také jsou důvodem vysoké ceny nemovitostí. Pokud vás však ani jedna věc nezastrašila a pokud zrovna kráčíte do banky, vyplatí se vědět, jaké hypoteční úvěry vám mohou. být nabízeny nebo jaké hypoteční úvěry vlastně existují.  

Obecně lze hypoteční úvěry rozdělit na dva základní typy, a to podle účelu využití. Hypoteční úvěry máme buď účelové, nebo neúčelové. Vždycky je rozhodují to, jak banka bude definovat možné způsoby poskytnutí finančních prostředků.  

Co jsou to účelové hypoteční úvěry 

Pokud bychom se nejdříve zaměřili na účelové hypoteční úvěry, řekli bychom, že se jedná o hypoteční úvěr, jenž musí mít předem definovaný účel. Obecně jsou účelové hypoteční úvěry dávány člověku pro zajištění potřeb bydlení.  

Nejčastěji se hypoteční účelové úvěry získávají na koupi nemovitosti nebo stavebního pozemku, často se schvalují i za záměrem vystavit nemovitost, rekonstruovat nebo modernizovat nemovitost či opravit nemovitost. Také se schvalují za záměrem splatit úvěr či půjčku, která byla použitá na investici do nemovitostí, případně se slouží pro získání vlastnického podílu na nemovitost.  

Nejčastěji bývá objektem účelového úvěru stavební pozemek nebo nemovitost, která přímo slouží k bydlení, dále také bývá předmětem nemovitost sloužící k individuální rekreaci nebo bytový či provozní dům.  

Hypoteční úvěry se dělí i dle způsobu splácení 

Dalším rozlišením hypotečních úvěrů je dle doby či způsobu splácení. Rozlišujeme takzvanou anuitní hypotéku, kdy klient celou dobu trvání úvěru splácí stejnou měsíční splátku projednanou a dohodnutou ve smlouvě), dále také progresivní hypotéku, kdy klient ze začátku platí nižší měsíční splátky, postupně se navyšují. A existuje také degresivní hypotéka, kdy klient platí z počátku vyšší měsíční splátku, která se posléze snižuje.