Co je to konsolidace a refinancování půjček?

Vzali jste si před lety drahý úvěr? Pravděpodobně ho ještě dodnes splácíte a možná ho budete splácet ještě dlouhá léta. Při splácení velmi vysokého úvěru se nabízí možnost ho krapet upravit či snížit, nabízí se takzvaná konsolidace nebo refinancování. I když jsou jednotlivé produkty velice podobné, je mezi nimi základní a zásadní rozdíl, který by měl mít každý, kdo chce o refinancování nebo o konsolidaci požádat, na paměti.  

V současné době si mnoho lidí žádá o vysoké úvěry. Bývají většinou na bydlení nebo na nové auto. Pokud si však také zřizujete drahý úvěr, měli byste mít na paměti, že vás to bude pronásledovat dlouhé roky – toto vaše rozhodnutí. Jestliže byste po nějaké době splácení uvažovali nad refinancováním nebo nad konsolidací, mohlo by samozřejmě dojít ke snížení úrokové sazby, ale je s tím opravdu velké množství papírování.  

Jaké jsou rozdíly mezi refinancováním a konsolidací půjček 

Zpátky však k tomu, co je to konsolidace a co je to refinancování půjček a k jejich základním rozdílům. O refinancování se budete zajímat ve chvíli, kdy máte velice drahou půjčku, kterou chcete snížit. Refinancování je finanční produkt, který nemusí být uzavřen u společnosti, u které máte sjednanou drahou půjčku – poptat se o snížení můžete i jinde u konkurence.  

Co se týče konsolidace, ta se sjednává v případě, že má někdo více finančních půjček. V rámci konsolidace je možné sjednotit všechny půjčky do jedné s tím, že vznikne nižší splátka. Často však s klesající splátkou klesne i doba splatnosti, dávejte si proto na to pozor. Ovšem pokud konsolidace vyjde, můžete tak ušetřit až padesát procent nákladů na měsíčních splátkách. Ušetřená částka se vždy odvíjí od toho, jaké jsou vaše sjednané půjčky nebo jaký je zrovna úrok.  

O co budete žádat vy? 

Pokud máte sjednanou drahou a velkou půjčku, už nyní víte, o co budete žádat v bance, pokud budete chtít snížit půjčku nebo alespoň její úrokovou sazbu.