Jaké finanční chyby nám brání zbohatnout?

I když se říká, že chybovat je lidské, jsou chyby, kterých bychom se raději nechtěli dopouštět. Zejména se nechceme dopouštět chyb finančních, které nám výrazně snižují rodinný rozpočet. Finance jsou dnes to, co k životu zkrátka potřebujeme a bez čeho se žádný den neobejdeme. Proto se nabízí otázka, jaké finanční chyby děláme, jaké finanční chyby nás stojí ne stovky, ale rovnou tisíce korun? 

Být bohatým – to není o hmotném majetku, je to spíše o nastavení naší mysli. Ovšem řada lidí si nenechá vymluvit to, že být bohatým znamená mít kupu financí. Kupu financí však může mít každý, nejen majitel velkého podniku. Jenom se stačí vyvarovat chybám, které nám brání ve zbohatnutí.  

Utrácíme víc, než vyděláváme 

Základní finanční chybou nás všech je, že utrácíme víc, než vyděláváme. Když zkrátka dostaneme jistý obnos peněz, máme tendenci ho ihned utratit a často sáhneme i do úspor, posléze jen žijeme od výplaty k výplatě. Pokud utrácíme víc, než vyděláváme, jen podléháme všeobecně konzumní propagandě, která v nás vytváří iluzi, že si peníze můžeme kdykoli opatřit. Jenže tím se jen dostáváme do pasti a problém je na světě.  

Utrácíme za to, co nepotřebujeme 

Další chybou je to, že utrácíme za věci, které nepotřebujeme. Hezky to kdysi vystihl americký herec Will Smith, který řekl, že utrácíme peníze, které nemáme, za věci, které nepotřebujeme, abychom udělali dojem na lidi, které nemáme rádi.  

Inspirujte se v tomto případě bohatými, kteří si luxus dopřávají skutečně až za odměnu, nikoli jen tak, když si na to vzpomenou nebo když po něčem zatouží. Pokud si budete kupovat věci jenom za odměnu, najednou toho dokážete v životě více, zároveň toho tolik neutratíte. Zároveň se vyplatí sledovat a hledat poměr ceny a přínosu. Ne vždy to, co je nejlevnější, je taky nejlepší.