Hypotéka po padesátce

Hypotéka není pouze pro mladé a dnes již není výjimkou, že je žadateli o hypotéku i přes 50 let. Klient je v tomto období na vrcholu své kariéry, se stabilními příjmy, které jsou vlivem zkušeností a praxe vyšší než u mladší generace, a proto je hypotéka reálná. Věk bude mít ale vždy velký vliv na výši měsíční splátky, neboť banky mají horní hranici splatnosti úvěru většinou 70 let. Jsou tu určitá rizika. Úvěr mohou padesátníci získat, je třeba ale zvážit, zda budou opravdu schopní jej bez problémů splatit. Mladší generace řeší své nedostatečně vysoké příjmy, klienti s rozběhnutou kariérou s příjmy nemají větší problémy. Je nutné dobře zvážit zdravotní stav a v budoucnu možný propad příjmů, kterého si klient musí být vědom.

Možnosti úvěru

Lze přizvat do úvěru své potomky kvůli možné maximální délce splatnosti úvěru. Tím ale omezíme možnost potomka vzít si úvěr, protože jej banka bude posuzovat jako klienta, který již hypotéku má. Můžete si nastavit splácení takovým způsobem, že si budete v průběhu splatnosti snižovat finanční zátěž mimořádnými splátkami úvěru. Maximální splátky zdarma lze dělat ve výši až 25 % ročně a tím je možné podstatně snižovat výši měsíční splátky, nebo splatnost úvěru. Je i dost variant pojištění úvěru, na případ smrti, invalidity, pracovní neschopnosti, rizika ztráty zaměstnání a jiné. O střechu nad hlavou pak jen tak nepřijdete.

Co je třeba pro získání hypotéky

Potřebné dokumenty pro hodnocení bonity klienta, zda jsou příjmy dlouhodobě udržitelné a dostatečné pro splácení úvěru. Pokud banka při posuzování pochybí, klient se může později dovolávat. Hypotéky bez prokazování příjmů jsou minulostí. Zjednodušené dokládání je jen méně papírování. Banka se podívá do úvěrových registrů, zda klient nemá negativní záznam, kdy třeba v minulosti špatně splácel jiné úvěry nebo leasingy. Banka se zajímá o předmětnou nemovitost, požádá znalce o provedení odhadu a definitivně určí, kolik maximálně banka na nemovitost půjčí. Schvalování trvá v některých bankách i jen pár dnů, v jiných je naopak otázkou více než měsíce. Po schválení úvěru je třeba zkontrolovat, zda podmínky čerpání hypotéky odpovídají také způsobu úhrady kupní ceny podle kupní smlouvy. Zde je nutná pomoc hypotečního specialisty.