Jak lze financovat bydlení?

Rozhodli jste se koupit si vlastní dům nebo pozemek, na kterém si krásný rodinný domek postavíte, ale ptáte se, jak ho můžete zafinancovat? Sice je nejlepší možností mít u sebe hotovost, která vás zachrání z propadnutí do dluhové pasti, na druhou stranu to není nejvýhodnější a koneckonců ani nejekonomičtější východisko. Navíc ne každý má v kapse několik milionů korun, které by mohl použít do plánované stavby nebo koupě rodinného příbytku. Naštěstí i když tyto peníze nemáte, možností se vám nabízí víc než dost.  

Úvěr ze stavebního spoření 

Jednou z možností je úvěr ze stavebního spoření. Je však třeba konstatovat, že tato možnost se nabízí pouze těm, kdo stavební spoření mají a kdo do něj pravidelně (minimálně dva roky v kuse) přispívají. Na rozdíl od klasického hypotečního úvěru, o kterém si více řekneme níže, se nemusí ručit žádnou nemovitostí, na druhou stranu musíte mít větší prvotní kapitál. Ze stavebního spoření totiž můžete vyčerpat pouze šedesát procent cílové částky. Jinými slovy čtyřicet procent z kupní ceny musíte mít ve své kapse, respektive na vašem účtu.  

Taktéž se jedná o dražší úvěr, kde nejsou úroky zrovna nejvýhodnější. Pakliže vám ale neschválí hypotéku, je to jedna z cest, kterou se můžete vydat.  

Hypotéka 

Tím nejčastějším a taktéž nejžádanějším způsobem, jak zafinancovat příbytek je samozřejmě hypotéka. S žádostmi o hypoteční úvěr se v posledních letech doslova přetrhl pytel, a to díky úrokům, jež v posledních měsících hledali své pomyslné dno. Sice to už vypadá, že dno našli, jelikož se postupně začínají zvyšovat, ovšem stále se jedná o výhodnou nabídku, se kterou banky přichází.  

Pokud se rozhodnete sjednat si hypoteční úvěr, zajímat by vás však neměly pouze úroky, ale spíše hodnota RPSN. Ta totiž zahrnuje nejen úroky, ale i veškeré sankce a poplatky, které v souvislosti se sjednaným úvěrem zaplatíte. Jedná se tedy o hodnotu, která říká, kolik konkrétně přeplatíte.