Kdy je nejlepší doba na výměnu měny? 

Chystáte se na dovolenou a neustále proto sledujete, jak se vyvíjí kurz měn. Pokud si kupujete letní dovolenou už v lednu, pak jste jistě přemýšleli o tom, zda se vám nevyplatí, vyměnit si peníze také už teď, v zimě. Jsou zimní kurzy výhodnější než ty, za které nakupujeme peníze těsně před sezónou? Doporučení, která nabízíme v tomto článku jsou obecná a mohou být ovlivněna celou řadou faktorů. Proto nemusí platit vždy a na sto procent. 

Kdy se vydat do směnárny? 

Vyplatí se sledovat kurzy měn a v případě náhlého poklesu měny (ve státu kam jedete) zareagovat a nakoupit. Kurz euro, dolar nebo libra – pro všechny obecně platí, že jsou vyšší ještě před začátkem doby dovolených. V červnu, červenci a srpnu je poptávka po zahraničních měnách obvykle nejvyšší, a to znamená, že v těchto měsících budou peníze nejdražší. Pokud tedy nakupujete dovolenou s předstihem, a víte, do které země pojedete, vyplatí se nakoupit měnu taktéž s předstihem. 

Hotovost nebo platební karta? 

V současné době už si banky za výběr v zahraničí neúčtují takové poplatky, jako tomu bylo v minulosti. Ve spoustě zemí se dá taktéž platit kartou. To s sebou nese mnohé výhody, ale také nevýhody. Zde se odborníci dělí na dvě skupiny – ti, kteří upřednostňují mít u sebe hotovost, a ti, kteří dávají přednost kartám. Platba každého má své výhody a nevýhody. Hotovost je prostě hotovost, když ji máte, můžete si být jisti, že se nevyskytne žádný technický problém a vy nakonec nezaplatíte. Hotovost ale může být odcizena. To platební karta také, ale vzhledem k tomu, že je chráněna PINem, nepřijdete o tolik. Která z možností je lepší, je tedy na tom, co upřednostňujete právě vy. Obecně se doporučuje mít možnost obojího – určité množství peněz v hotovosti i platební kartu. 

Kdy je kurz měny nejnižší? 

Pokud bychom chtěli odpovědět na otázku, kdy je nejlepší doba na výměnu měny, jednoduchá odpověď by byla: když je kurz měny nejnižší. Avšak to, jak se bude výše dané měny pohybovat, dopředu neví nikdo. Ano, dá se to odhadovat, avšak může dojít k neočekávané události, a vše bude najednou jinak.