Můžete ušetřit při praní prádla? A pokud ano, jak? 

S příchodem zdražování elektřiny se většina lidí rozhodla pro utažení opasků. Kromě snahy uspořit na jídle se snaží šetřit i v domácnosti obecně. Vytahují se nepoužívané spotřebiče ze zásuvek, také se šetří vodou a využívá se k večerní hygieně spíše sprcha než vana, a hledají se samozřejmě i jiné možné způsoby, jak ušetřit. Dokonce to lze i při praní, věděli jste to? 

Sledujte čas, kdy perete 

V mnoha domácnostech se pere v okamžiku, kdy si člověk vzpomene. Jenže věděli jste, že existuje čas, kdy spotřebiče jedou na takzvaný „úsporný režim”? Mluvíme o čase, kdy o spotřebiče není takový zájem čili kdy množství vypotřebované elektřiny není tak velké. Je to například podvečer nebo pozdní večer, kdy poptávka po energiích značně klesá vlivem toho, že většina lidí už odpočívá v postelích nebo spí.  

Naopak nejvíce můžete zaplatit v době takzvané špičky, která nastává po příchodu lidí domů z práce čili mezi třetí až šestou hodinou odpolední.  

Zmíněné časy jsou pouze dohady 

Řídit se však stanovenými časy není stoprocentní. Můžete se od nich alespoň odrazit. Celoplošně totiž nejde říct, který úsek a kdy je nejvíce vytížen a naopak. Samozřejmě se na tom může podílet i řada jiných faktorů, a to včetně ročního období.  

Kupříkladu v létě je nejlepší prát brzy ráno, kdy je větší pravděpodobnost, že tolik lidí nevstává, respektive jsou na dovolené a pospí si. V zimě se však naopak vyplatí zapínat pračku až k večeru. Lidé neponocují, tma totiž padá velice brzy. 

Nezapomeňte na správné dávkování 

Na praní prádla však můžete ušetřit i jinak než po stránce energetické. I prací prostředky něco stojí, nebo ne? Pamatujte na to, že správné dávkování je klíčem k úsporné, šetrné domácnosti. Buben pračky naplňte zhruba ze tří čtvrtin a dodržujte doporučované dávkování uvedené na krabici, případně láhvi pracího prostředku. Pokud buben pračky nepřeplníte, hravě se z oblečení dostane veškerá nečistota.