Na co si dát pozor, aby vás neokradli
Zloději jsou na každém rohu, proto se prakticky neustále snažíme si hlídat kabelku nebo kapsy, když procházíme davem nebo když se účastníme venkovních akcí o vícero lidech. Jenže zloději jsou v současné době dnes poněkud mazaní a nebojí se vás dokonce ani oslovit na ulici nebo přijdou k vám domů. Na co konkrétního si dát pozor, aby vás nevítaní kolemjdoucí nemile nepřekvapili?
Novodobá zlodějina na internetu
Zatímco v minulosti byli aktuální hlavně zmiňovaní kapsáři, dnes se pozornost upíná trochu jiným směrem, a to na internet. Právě zde, pod rouchem anonymity, vystupuje řada zlodějíčků, kteří se však mohou dostat až do vašeho bankovního účtu, kde obvykle není ani zrovna nízký limit.
Novodobá zlodějina je však stejně jako stará něčím, před čím se můžete chránit, respektive před čím můžete být ostražití. Stačí se držet opět několika rad, díky kterým na vás prakticky žádný novodobý zlodějíček nebude moct.
Pozor na WI-Fi sítě
Lidé dnes chtějí být prakticky neustále online, což je do jisté míry riziko zejména, vezmeme-li v potaz, že se využívají veřejné internetové sítě. Zatímco někdo vidí možnost rychle odepsat svým přátelům, jiný vidí možnost, jak se dostat k vaším heslům, tedy i k vašim uživatelským účtům, internetového bankovnictví i jinam.
Veřejné internetové připojení je veřejné v pravém slova smyslu a pokud nevyužíváte skrytí IP adresy, pak vás velmi snadno může někdo najít a dostat se vám do mobilního telefonu nebo počítače. Je to veřejné, zlodějíček je tedy na stejné úrovni jako vy.
Banky nikdy nežádají o heslo
V posledních letech přibylo případů, kdy banky rozesílají e-mail nebo volají s tím, že jim máte sdělit vaše heslo, aby zkontrolovali například míru zabezpečení a další. Heslo, přístupové údaje, číslo karty nebo potvrzovací kódy však nejsou ničím, co by po vás banka reálně vyžadovala. Pokud se tedy někdo ozve s prosbou, abyste některý ze zmíněných údajů prozradil, okamžitě pokládejte telefon nebo ukončujte komunikaci. S bankou v takovém případě nemluvíte.