Léto plné cestování. Na co si dát pozor?

Léto je plné letních dobrodružství. Mnozí lidé si však neuvědomují, že v létě na každého z nás číhá jedno nebezpečí vedle druhého. Už jen na letišti se může stát mnoho nepříjemností, že v těch daných chvílích litujeme, že jsme nejeli automobilem. Ovšem i kdybychom zvolili cestu osobním vozem, stejně by se vyskytly komplikace, které by nám zrovna nehrály do karet. Pojďme si říct, na co si dát pozor při letním cestování.

Mnozí lidé si myslí, že dovolené jsou bez starostí. Jenže mohou se vyskytnout potíže nejen na zmiňovaném letišti, ale také problémy související s ubytováním nebo s půjčením automobilu či kola. Všechny potíže se mohou výrazně prodražit, za mnohé nepříjemnosti jsou člověku účtovány vysoké poplatky.

Kdy máte právo na náhradu škody?

Například rovnou na letišti se může stát, že váš let bude mít zpoždění nebo že se rovnou zruší. V takovém případě máte nárok na náhradu škody, která se většinou pohybuje od šesti a půl tisíce až do patnácti a půl tisíce. Pozor – neplatí to ve všech případech. Existují situace, kdy vás neodškodní. Jsou to například situace, kdy byl zrušen let díky nenadál události, jakou je nepřízeň počasí nebo případně stávka. V takové chvíli jsou aerolinky nuceny se o vás bezplatně postarat, nemají však nákaz vám poskytnout jakoukoli náhradu za vzniklé škody.

Pozor na storno poplatky

Obrovský pozor si však dejte i na takzvané storno poplatky, které se účtují tehdy, kdy si chcete zrušit let nebo kdy si chcete rezervovat jiný odletový čas. To už zkrátka není možné, poplatky se mohou dostat až do takových výšin, kdy se vyplatí koupit si zbrusu novou letenku. Buďte proto opatrní při nákupu letenek a buďte si hlavně stoprocentně jisti datem, v němž chcete odlétat.

Jak je to s půjčováním automobilů?

Dnes je velmi populární si na dovolené půjčit vůz. Pokud patříte k lidem, kteří nechtějí platit zbytečné poplatky za něco, co se nestalo, vyfoťte si vůz. Pronajímatelé totiž mnohdy chtějí svést na toho, kdo si auto půjčil, škody, které už na autě byly.